| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna o proteina reactiva C mare in corp? cum poate sa te afecteze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Proteina C reactiva este o proteina plasmatica sintetizata de ficat si de adipocite (celulele grase ale organismului) numita de specialisti 'proteina de faza acuta' deoarece apare in cadrul proceselor inflamatorii acute. Este un marker al inflamatiei organsimului, nivelul ei creste foarte mult in cadrul acestor situatii.
PCR creste in infectii, dar si in acutizari ale unor boli cronice sau la debutul unor boli ce in timp se vor croniciza.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Fara tratament, aceasta aduce in timp boli cardiovasculare grave sau boli neurodegenerative. Daca v-a iesit la analize acest rezultat, trebuie sa vorbiti imediat cu medicul generalist(de familie)!