| thevampirediariesfever a întrebat:

Ce leacuri exista pentru scolioza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Scolioza este o deviatie a coloanei vertebrale. Ea poate fi de mai multe tipuri: cu o curbura (in forma literei C), cu doua sau cu 3 curburi (in forma literei S). Daca este depistata din timp, scolioza poate fi tratata fara a se mai ajunge la interventii chirugicale. Pentru curburi ale coloanei vertebrale de pana la 30 grade singurul tratament este kinetoterapia (gimnastica medicala sub indrumarea unui specialist-kinetoterapeut). Este foarte important ca sedintele de kinetoterapie sa se desfasoare intr-un cabinet de kinetoterapie sub supravegherea unui kinetoterapeut, intrucat programul terapeutic difera in functie de tipul scoliozei. Tratamentul prin kinetoterapie (gimnastica medicala) urmareste sa corecteze deviatiile coloanei vertebrale si sa mentina aceasta corectare, sa opreasca evolutia scoliozelor, sa reduca tulburarile functionale si asimetriile secundare ale corpului. Sunt cunoscute multe tipuri de tratament pentru scolioze (acupunctura, reflexoterapie, chiropraxie, tratamente naturiste etc.), dar medicina contemporana recunoaste numai trei tipuri de tratament, care sunt reconoscute de Organizatia Mondiala Pentru Sanatate anume: 1.TRATAMENT PRIN KINETOTERAPIE (GIMNASTICA MEDICALA) 2.TRATAMENT ORTOPEDIC (corset) 3.TRATAMENT CHIRURGICAL

3 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Intradevar, trebuie sa faci gimnastica medicala, dar numai sub coordonarea unei persoane de specialitatea, cum sunt cele de la spitalele de reumatologie.
In afara de acest fapt, este f.important sa-ti controlezi permanent pozitia spatelui si a umerilor, incercand sa stai drept(a) chiar si suportand unele mici dureri(in timp vor disparea).
Cel mai necesar tratament este VOINTA.
Sanatate!

| Daria a răspuns:

Gimnastica medicala pe care o poti face si acasa daca ai spalier si stii ce exerctii trebuie sa faci.happySi innotul e foarte bun, de fapt orice sport ce pune in miscare muschii.

| Katerina_2426 a răspuns:

Fizioterapiewinking du-te la un medic reumatolog