| anonim_4396 a întrebat:

Ce medicament ar trebui sa iau pentru o infectie fungica a unghiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu zic sa mergi la dermatolog... el iti va da un tratament corect... acea ciuperca nu e asa de usor de tratat... trebuie tratata cat mai repede pentru ca se poate exdinde oricand si la celelalte unghii si la alte zone... sanatate

2 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Tundenana a spus ceva foarte corect si inteligent. O afectiune fungica netratata corespunzator poate da complicatii si se poate extinde si la celelalte unghii. In general aceste afectiuni se trateaza si intern cu un fungicid luat pe cale orala si extern cu diferite unguente singure sau amestecate intre ele si chiar si cu lotiuni. Un dermatolog e cel mai in masura sa-ti prescrie un tratament, depinde daca mai ai si alte afectiuni.

Bula
| Bula a răspuns:

Incearca cu solutie de spirt salicilat, aplicat cu tampon de vata, local. Daca are efect, se retrage intr-o saptamana.
Compozitie: 50 ml spirt sanitar 20-25% + 50 ml apa fiarta si racita + o lingurita plata de salicil alimentar. Poti adauga si un varf de cutit de bicarbonat de sodiu. Se agita bine inainte de folosire, 4-5 ori pe zi.