| mioara a întrebat:

Ce parere aveti de nastere pe cale naturala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DenissaDeea a răspuns:

Nu am o parere prea buna, faptului ca e cam dureroasa, dar am auzit ca totusi au existat si sunt nasteri naturale fara dureri, adica cu injectii anestezice adecvate acestui lucru, ca nu simti nici o durere, dar totusi sau facut studii si au constatat ca e mai sanatoasa o nastere naturala decat o nastere prin cezariana.

16 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am nascut pe cale naturala si dupa 3 ore m-am dat jos din pat si m-am dus sa-mi vad copilul. Dupa cezariana nu poti face asta imediat...

Anna
| Anna a răspuns:

Este cel mai bine si cel mai recomandat sa nasti pe cale naturala.Nu as apela la cezariana decat in cazuri extreme cand mi s-ar spune ca nu am alta alternativa.

| psiholoaga a răspuns:

Eu sunt pro nastere naturala. E o experienta de care copilul, in primul rand, are nevoie si apoi mama. Prin cezariana se aduce programat, fortat, cand el nu e pregatit sa iasa, chiar daca are loc cu doar cateva ore inainte de cand s-ar fi declansat nasterea. Copilul trebuie sa lupte ca sa ajunga pe lume, sa lupte pentru viata. Altfel o sa fie slab, timorat, anxios toata viata. Parerea mea e ca nasterea proprie e extrem de importanta ca experienta in viata unui om si, daca nu exista pericol pentru mama sau fat, cred ca ar fi bine ca femeile sa nasca natural.

| elena a răspuns:

Sanatos este sa nasti pe cale naturala daca esti sigura ca nu exista nici un risc, dar la cate s-au intamplat in ultimul timp prin maternitati as inclina pentru interventia chirurgicala. Oricum ai naste te numesti mama si vei simti acest lucru din plin cand vei pune prima data copilul la san.

| macarale a răspuns:

Nasterea pe cale naturala este, cum ii spune si numele, NATURALA; corpul tau este facut pentru asa ceva. nu sunt de acord cu nasterea prin cezariana decat atunci cand apare vreo complicatie si este necesara.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Pai daca ar fi sa aleg eu asa alege cezariana pentru ca nu e asa dureroasa ca cea naturala, cu toate ca si cezariana din cate am inteles ca implica sa nu faci efort... thinking

| jani a răspuns:

Cred ca este cea mai indicata si pentru mama si pentru copil... ce este natural este bun intodeauna...am ales nasterea pe calea naturala la primul copil...si daca va veni timpul pentru inca un copil...tot natural as alege.

| baba a răspuns:

Urăsc durerea fizică. Am o părere proastă tocmai pentru că naşterea naturală implică durere.
Îi mulţumesc lui Dumnezeu că m-am născut în epoca operaţiilor cezariene, altfel nu cred că aş fi făcut copii.

| roxi_8971 a răspuns:

este bine sa nasti pe cale naturala, in opinia mea este o experienta unica(chiar daca dureroasa). Dar poti opta pentru. varianta cezariana nasterea este un miracol oricum ai naste, vei simti atunci cand vei avea pruncul la san.

| aumih16 a răspuns:

E in regula ca nu e ca aia cezariana e riscanta foarte riscanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o părere foarte bună

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cea mai sanatoasa si recuperarea dureaza foarte putin. cezariana este dorita doar daca este afectata viata mamei sau a fatului.asa cum spune Elena, asta in conditii normale-dar cum in romania poti muri cu usurinta datorita incompetentei sau a neglijentei cadrelor medicale este de preferat o cezariana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasterea pe cale naturala e ok... vreau sa spun viitoarelor mamici ca nu e chiar asa dureros pe cum se spune. doar niste crampe un pic mai puternice...deci, fiti tari mamicilor...nimic de speriat!

| micuta_8485 a răspuns:

Este sanatos sa nasti natural.happy

| Theo a răspuns:

... buna... am doar 17 ani da am o parerewinking nasterea pe cale naturala mie mi se pare un lucru ok...de ce? deoarece este bine pentru tine in primul rand!

| biankmateromana a răspuns:

Roaga-te la DUMNEZEU sa nasti usor!