| Tonobil a întrebat:

Ce parere aveti de o persoana care nu se respecta pe ea insasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

O părere super laughing))))). Ce părere ai putea să ai? Nu prea o duce capul sau a avut o educație proastă. Dar definiția respectului de sine e diferită pentru fiecare, deci depinde la ce te referi mai exact.

| romeo78 a răspuns:

E o persoană depresivă, o persoană cu traume din copilărie, o persoană care a suferit o mare decepție.
Nu e vorba de a nu se respecta, ci pur și simplu nu o mai interesează persoana proprie.
Nu e ceva voit, mai ales la o fată, femeie, care din copilărie cochetează cu frumusețea.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca-i o persoana fara importanta, atat pentru lume cat si pentru ea insasi.

| Carolina1972 a răspuns:

Ca e o persoana josnica, cu un IQ rea mic pentru societate laughing))

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici una. Respectul de sine ține de identitate, care se construiește. Nu e ceva bătut în cuie.

| Ofiintă a răspuns:

Ce părere să avem?
Cred că principala noastră preocupare ar trebui să se focuseze pe persoana noastră.

Persoana in cauza are nevoie de un impuls, ceva care să o determine să ia atitudine.
De la o persoana fara atitudine, la o persoana cu stima de sine ridicată sunt doar cativa pași. Vorbesc din experientă. O situatie, ceva cu un gust amar care sa o facă să devină un alt om.

| Tonobil explică (pentru Ofiintă):

Bine punctat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Ofiintă):

Cred că principala noastră preocupare ar trebui să se focuseze pe persoana noastră.
Greșit. Cu cât te focusezi mai tare pe propria persoană, pe propriul Eu, cu atât o iei mai tare razna.

| Ofiintă a răspuns (pentru sadrian46):

Este doar o perspectivă de analizare. "Principala noastră preocupare ar trebui sa se focuseze", în ideea în care să ne conștientizăm. Evident că ajungem la un grad de nebunie atunci când ne preocupa doar persoana noastră. Din câte observ, multi nu o fac, prin urmare acuză sau dimpotrivă se sprijină pe diverse idei si gasesc scuze in : vina celoralati, destin, Divinitate.

| Tonobil explică (pentru Ofiintă):

Asta asa e

| Tonobil explică (pentru sadrian46):

Am trecut pe acolohee hee)
Dar daca te focusezi pe actiuni fara sa te gandesti prea mult daca faci rau..si nu te analizezi asa mult e bine.happy