| Adry05 a întrebat:

Respectați carantina? Ce părere aveți despre cei care o/n-o respectă?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

De simbata trecuta nu am mai iesit din casa pana ieri. Ieri am bagat ca pieton vreo 10 kilometri cit am avut nevoie ca sa imi rezolv treburile (nu mofturi, aveam programare cu junioara la stomatolog, plus cumparat 2-3 chestii ca sa nu mai trebuiasca sa ies). Voi mai iesi simbata sa rezolv ceva minor + alte cumparaturi, sper sa gasesc faina de data asta, apoi mai stau in casa vreo saptamana. Evit mijloacele de transport in comun si spatiile inchise aglomerate. Oricum nu am batrini in casa, dar e de bun-simt sa respect carantina asta, ca nu e pusa la misto. Debilii care umbla de nebuni fara rost prin oras si mai ales aia care cumpara carucioare intregi de spirt/dezinfectanti/faina si altele in scopuri de specula i-as lua pe sus, le-as da o bataie buna, apoi i-as pune in spitale in prima linie sa se ocupe de astia bolnavi - spalat buda, dat cu mopul, joburi de-astea de jos. Mama lor de jeguri...

| Adry05 explică (pentru GabiDumitrescu):

Foarte bine, cât timp ești nevoit să ieși nu văd nicio problemă, problema e la cei care nu sunt nevoiți și totuși o fac că vai nu rezistă ei în casă... cum a zis cineva mai sus, doar ești la tine în casă, nu în închisoare, nu-n lanțuri, ce-o fi atât de greu... inconștienți cel puțin. Am în listele de social media persoane care ies zilnic la plimbare, ar ieși chiar și-n canfele și baruri dacă nu li s-ar fi închis (momentu când realizezi că n-ai altă șansă cu oamenii decât să iei măsuri drastice)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adry05):

Daca cineva le-ar zice sa iasa, de-ai dracului ar sta in casa. Depinde acum pe ce traseu te plimbi si mai ales cum te echipezi. Nu e ciuma, totusi, iar daca esti tinar si nu ai batrini in familie cu care intri in contact, nu e asa mare fis ca iesi. Buba e ca la chinezi au reusit sa controleze epidemia asa de repede tocmai fiindca aia chiar respecta si nu ieseau de nebuni pe strazi. Ce e pe FB te ia durerea de cap. Oricit ma vor injura unii si altii, eu sper sa avem niste mii bune de morti ca poate mai deschid unii altii ochii. Si tare rau imi pare ca nu e inca in functie guvernul Dancila. Imbecilii de pesedei acum maninca rahat de pe margine. De parca nu ei sunt aia care promiteau ca fac o gramada de salarii regionale si se bateau cu pumnul in piept ca au marit salariile din spitale. Da, bine, au salarii mari, dar nu au cu ce lucra si cel mai trist e ca vor fi victime si din rindul personalului medical...

| Adry05 explică (pentru GabiDumitrescu):

Să dorim moartea atâtor oameni doar ca să le dovedim ceva unor ignoranți mi se pare prea mult... nu merită suferința familiilor acelor oameni pentru niște tâmpiți care oricum n-o să se învețe minte niciodată și în vreo posibilă, doamne ferește, situație viitoare de genul o să se comporte exact la fel. conștientizează pe moment dar nu țin cont și nu aplică în viitor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adry05):

Mortile de la Colectiv ce au rezolvat? Uite, sunt inca hoarde intregi de nemernici care pupa in dos pesedeii si peneleii. Daca o tinem tot asa, pe termen lung vor muri mult mai multi, doar ca suferinta e la nivel mai mic si fiecare amarit isi va trai drama in tacere, presa se va face ca ploua, va mai circula cate un share pe FB si asa va muri fiecare poveste care ar trebui sa faca prima pagina zi de zi pana incep sa pice capete.

| Adry05 explică (pentru GabiDumitrescu):

și dacă vor fi mai multe morți crezi că se va schimba ceva? Nu. Din păcate suntem prea mici și prea puțini să putem lupta cu sistemul. Ca să ajungem bine cât de cât mai avem vreo 20-30 de ani... Până scăpăm de toți cei cu mentalitate încă puternic comnistă, ei fiind în principiu și majoritari în votarea PSD-ului

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Dumitrescu e genu ala care isi doreste cat mai multi morti ca sa spuna: uite, v-am zis eu!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adry05):

Mentalitatea aia comunista implica credinta nestrmutata ca "statul face" iar cu cit e mai nasoala treaba, cu atit mai mult o sa realizeze idiotii ca e vina LOR si a voturilor pe care EI le-au dat pe 50 RON. In curand nu vor mai putea da vina pe Boc si Basescu ca au inchis spitale, pe ministrul sanatatii penele ca mama ma-si (si ala e idiot, clar, dar e alta poveste aia). E important sa iasa cit mai multi medici la rampa si sa o zica clar - bai, pesedeii in afara de luatul ochilor cu maritul de salarii la medici nu au facut absolut NIMIC pentru santatate, ba chiar mai rau, pentru ca de multe ori salariile astea marite au diminiuat si mai mult bugetul pentru dotari si consumabile.

70 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La noi in Grecia nu exista cine este suspect sta in carantină, ci toată lumea este obligata sa stea in carantină căci așa știu medicii după cele 14 zile care este contaminat sau nu. Cine nu respecta are de suferit cu legea, deși unii ignora cât și legile și ies la plimbare. Grecia mâine închid aeroporturile nimeni nu mai pleacă și nici nu vine, la granița intră doar cei care au buletin grecesc și reședința pe teritoriul elen, se iese din casă doar dacă ai un motiv întemeiat, adică: mersul la medic, supermarket, farmacie sau petshop, daca spui că mergi la plimbare ai șansa să fi amendat, daca repeți povestea și ești prins de fiecare dată într-un final înfunzi închisoarea între 3-10 ani. Magazinele de haine, construcții sau alte întreprinderi, baruri/beach-baruri, cluburi etc s-au închis, cine nu respecta din start sunt amendați de la 5000 euro ori inchisoare de la 3 ani in sus. La sate mai greu pot controla situația căci aici sunt muncile agricole și ferme, deși locuind la sat, lumea nu mai iese ca înainte, se protejeaza, la supermarketuri mereu poarta mănuși și măști și se intra cate 2-10 persoane depinde de spațiu.
La noi din păcate numărul suspecților cu Covid-19 sunt de la 6000 persoane, 530 infectați și 13 decese. In fiecare zi numărul creste de îmbolnăviri :'(.
Noi stam mai mult pe acasă și ieșim doar la supermarket, farmacie și petshop, in rest ne petrecem timp in casă sau curte.

| RAY a răspuns:

Nu sunt in carantina,dar merg pe jos în fiecare zi,evit contactul cu alte persoane,nu merg cu mijloacele de transport in comun, evit wc publice,nu ating nimic, inclusiv atingerea fetei,ma spal pe maini des

Ce părere aveți despre cei care o/n-o respectă?

niste gunoaie umane,corana asta au aduso aia care au venit din Italia,Spania sa le multumim, acum Romania e buna,sa ne infecteze si pe noi,nu puteau sa stea acolo,fug toti la noi,nu inteleg gunoaiele,iti infecteaza copii,parinti, bunici, prieteni, aceste specomene sunt niste paraziti, astia vor infecta mult Romania, toti ii iubeau ca diaspora, uite diaspora =corona, infecti naibi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu sunt in carantina, dar am prieteni care o respecta. Si o respect si eu, ca as putea sa merg la ei fara sa ne prinda nimeni, dar nu merci.
Eu respect restul sfaturilor: nu ies aiurea la plimbare (decat noaptea, cu masina), evit aglomeratia, pe maini oricum ma spalam, dar acum folosesc des dezinfectante, dupa ce umblu in locuri publice.

| Drimmero a răspuns:

Nu sunt in carantina ci in izolare, de cam 1 saptamana aproape, am primit si liber si de la munca, o vacanta fortata, imi e de bani mai mult, dar mai presus e sanatatea in tot cazul.

Cei care n-o respecta... niste inconstienti, creeaza prea multa isterie si toata atentia se va muta asupra lor, ar trebui sa fie cuminti perioada asta pana trece nebunia.

| Simpatic a răspuns:

Cei care nu respecta carantina desi sunt pusi in ea sunt oricum pedepsiti cu amenda de 10.000 de lei si dosar penal.

| Adry05 explică (pentru Simpatic):

Mă refeream la noi cei sănătoși cărora ni se zice se stăm înăuntru. M-am exprimat greșit, am mai zis.

| Simpatic a răspuns (pentru Adry05):

Ok

| Freya1 a răspuns:

Eu stau in casa, momentan oricum nu muncea asa ca nu am de ce sa ma duc sa ma plimb pe la cuca macai daca nu imi este urgent.
Ce părere sa am? Niste indocrinati si egoisti cu mentalitate tâmpit ce nu conștientizează ca fac rau celor din jur.Dar astept cu nerăbdare să stea politia langa usa lor.

| Adry05 explică (pentru Freya1):

și eu, din păcate cu mare parte din populație nu te poți înțelege cu vorba bună, până nu-i ține poliția în casă cu dosar penal și amendă nu-i ții în casă neam... și unii din ei mai și ies zilnic, nu să zici că stai 3 zie în casă și mai ieși la o plimbare că nu mai suporți.

| Frank51 a răspuns:

Izolarea adica? Da, stau in casa, atunci cand merg la magazin o fac seara dupa 6, si stau la cativa metrii de oameni, cand ajung acasa ma spal pe maini, dupa ce am folosit alimente/dulciuri arunc ambalajele si dupa ma spal pe maini. Singura chestie pe care o consider putin riscanta este ca merg la prietena mea si ea vine la mine.

Cei care nu respecta niste chestii atat de minime sunt cam prosti sincer.

| Adry05 explică (pentru Frank51):

Dacă în rest vă izolați și aveți grijă la lucrurile astea mici cum ar fi cele pe care le-ai enumerat și odată ce ați ajuns în casa voastră/celuilalt vă splălați pe mâini nu mi se pare riscant că vă vedeți în casă. A, și iar important e să nu folosoți transportu în comun ca să ajungeți unu la altul

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu nu am cazuri în zonă, așa că ies și mă plimb prin pădure 2 ore în fiecare zi că oricum e pustiu.

Unii oameni încă sunt nevoiți să meargă la muncă, deci depinde de ce nu o respectă.

Dacă au cunoscut persoane care au intrat în contact cu suspecți/infectați ori s-au plimbat prin zone afectate, sunt niște cretini fără pereche.

| Adry05 explică (pentru supadeceapa):

Nu mă refer la cei care sunt nevoiți adică cei care încă muncesc sau merg să-și facă aprovizionarea, mă refer la cei care ies și se plimbă de parcă n-ar fi nimic. Am pițipoance pe Instagram cărora dacă nu li s-ar fi închis localurile ieșeau fără nicio grijă și azi (momentul când realizezi că închiderea locurilor de genu chiar e necesară...) sau una care se plimbă cu trenu între orașe că se plictisește la ea acasă... și negând în continuare gravitatea situației. E ok și ce faci tu, cu ieșitul în pădure, puțin riscant și totuși nu putem sta doar în casă. Mi se pare ok și mersul în parc cât timp nu stai în preajma altora și eviți să atingi orice.

| Adry05 explică (pentru supadeceapa):

Btw, de unde ești?

| supadeceapa a răspuns (pentru Adry05):

Dacă nu aveam pădurea la o stradă distanță de mine, nu aș fi ieșit nici eu deloc.

Sunt mulți care, deși se vorbește încontinuu doar despre asta, tot nu sunt la curent cu ce se petrece sau pur și simplu nu au capacitatea să înțeleagă.

Unii cred că e o măsură luată de panică, când e o chestie mai mult de prevenție, că mie una nu mi-e frică de niciun virus, dar de ce să risc să-l infectez pe Nea Vasile că nu mi-a greșit cu nimic, săracu laughing

Am văzut un video azi cu 3 țigani care ziceau că nu există coronavirus laughing i-aș invita să dea mâna cu niște infectați, să văd dacă au curaj.
Și pe domnițele de pe Instagram la fel.

| Andrei200202 a răspuns (pentru supadeceapa):

Stai liniștită că sunt mulți și pe aici care nu cred că există

| supadeceapa a răspuns (pentru Adry05):

De prin Ardeal, tu?

| Adry05 explică (pentru supadeceapa):

Daaaaa știiiiu, proști de-a dreptu. Sigur după mintea lor numerele din restul țărilor sunt inventate să ne sperie și discursurile conducătorilor sunt tot așa, să ne prostească pe noi. laughing augh, ăștia nu-i ții decât cu poliția la uși din păcate. De vorbă bună nu înțeleg. De câteva zile tot postez tot felul de materiale referitoare la virus de care dau, experiențele nașpa ale oamenilor, cum au ajuns de la stadiu în care suntem acum, doar doar o i mai convinge câțiva să stea în casă. Gândește-te că una din pițipoancele care până să se închidă localurile se posta zilnic la cafea azi crec a fost prima ei zi de izolare că a pus vreo 5 stories din casă

| Adry05 explică (pentru Andrei200202):

îmi imaginez, tocma de aia am și pus întrebarea că mă sperie numărul de oameni de pe social media care se poartă de parcă nu s-a întâmplat nimic

| Andrei200202 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu ai cazuri confirmate, nu ca nu ai cazurilaughing
După părerea mea mai sunt câteva sute infectati doar ca au simptome ușoare, pe care nu le iau in seamă, ba chiar unii nu au simptome deloc.

| supadeceapa a răspuns (pentru Adry05):

N-ai ce să le faci, dacă ei n-au pic de curiozitate pentru lumea în care trăiesc, nu ai cum să-i scoți din peșteră.
Partea bună e că s-ar putea să dispară influensăreala și o să înceapă să meargă pițipoancele la muncă laughing să vezi atunci sfârșitul lumii, cum se înmulțesc cazurile de depresie și Instagramul o să fie numai filosofeală de viață d-aia grea, fără mers la kafenea.
Abia aștept.

| Adry05 explică (pentru supadeceapa):

rolling on the floor) ba eu cred că acu o să le meargă bine că stă lumea acasă, n-are ce face și le face lor mai mult rating pe Youtube și insta

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Hoia Baciu? ca aia e prin Ardeal, la Cluj si e cea mai vestita pentru vanatorii de 'fantome'.

Lasand gluma la o parte, e misto sa ai o padure aproape si sa faci plimbari prin potecile ei, sa mai ai si un peisaj montan e de vis.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Adry05):

Chiar ieri a fost una care a venit cu toata familia la cumparaturi s-a oprit la un metru de mine si a inceput sa tuseasca si degeaba i-am zis ca macar sa poarte masca daca vine la cumparaturi sau sa nu vina daca tuseste se uita la mine si nu zicea nimic si cit timp a fost in magazin tot tusea si familia cu ea, sau una alta a venit imbracata cu pantalonii de pijama la ora 17.Deci toata ziua ma gindesc ca a fost asa si mai si vine la magazin asa imbracata.E ceva de groaza citi oameni inconstienti exista!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Şi stai că nu sunt numai oameni care nu-s conştienţi de gravitatea situaţiei, sunt şi care cred că virusul ăsta nu există de fapt. laughing
Am văzut o postare pe Facebook de-a unei tute care zicea că ea nu crede că există niciun coronavirus şi îi întreba pe alţii dacă ei au cumva cunoştinţe care să fi fost infectate pentru că ea nu cunoaşte pe nimeni care să se fi îmbolnăvit. laughing

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Daaa, am auzit și de din ăștia „că situația nu e atât de gravă cum se arată" și bla bla frate, 4000 de morți aproximativ doar în Italia din cauza virusului. dacă intri pe orice rețea unde îs și italieni și deschizi subiectu toți o să zică că e și mai rău decât se prezintă la știri. Au fost și ei la fel ca noi acum câteva luni și acum uite unde sunt... dacă continuăm așa o să ajungem ca ei și totuși nimeni nu-și face griji... avem prostia aia în cap cu „nouă nu ni se poate întâmpla" gând care în cazul ăsta o să ne ajungă acolo și o să ne ucidă pe capete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ai vazut tu vreun virus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci să înţeleg că cele peste 250 000 de cazuri de îmbolnăviri, dintre care mai mult de 10 400 sunt morţi, situaţia prin care a trecut China şi prin care trece acum şi Italia, spitalul ăla construit de chinezi în 10 zile etc. nu sunt suficiente dovezi care să-i ateste existenţa? Toate astea au apărut din nimic? Spitalul ăla a fost făcut şi dotat cu tot ce trebuie atât de repede tot pentru nimic?

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Cred că facea mișto subtil de aia care încă neagă că există virusu și argumentu pe care mulți dintre ei îl aduc... că ei nu cred în ce nu văd

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Sper să fi fost la mişto. laughing

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Am încredere că da, @nevermore e un tip foarte inteligent și deschis la minte și ca o dovadă în plus, a și zis că respectă izolarea/carantina, dacă credea că nu există, nu respecta, right?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vazut tu vreun mort?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Nu văzusem răspunsul lui de mai sus. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu şi să ştii că ai dreptate, n-am văzut niciun virus, niciun mort, nimic deci cu alte cuvinte pot să spun cu mâna pe inimă că nu există.
Şi e chiar frumos afară. Cred că ies la o plimbare.

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Haideți să ieșim cu toții de pe TPU, facem party, într-o încăpere cât mai mică să nu ne coste mult, veniți cu toții.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Party? Yeyyyy! Încăpere mică? Yeyyyyyyy!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Am găsit asta, numai bună de shareuit laughing.

''COVID-19 reprezinta o problemă serioasa, potential mortală, cu mult mai grava si contagioasa decât gripa sezonieră și cel mai grav pericol pentru sănătatea publică din timpul vietii noastre"
- doctori, epidemiologi, DSP, imunologi, specialisti in boli infectioase, experți în domeniu.

"Conspiratie mondiala, toată lumea a înnebunit, e doar o raceala"
Andreea, pune unghii cu gel, se uita la telenovele turcesti.

| gemeni6226 a răspuns:

Seria inconstientei oamenilor a continuat si in ziua de azi.A trebuit sa ies sa platesc factura si un om trecut de 60 bine imbracat care plimba un caine bine facut numai aud ca tuseste si scuipa pe jos.I-am facut observatie ca daca are bani de un caine de o batista de hartie nu are bani? dar degeaba mi-a raspuns f urit si ofensat.Am trecut pe linga un cartier unde locuiesc oameni f saraci(rromi)acolo oamenii misuna impreuna cu copiii au si 4-5 copii la varsta de numai 26 de ani si nici nu una, era si gravida.Copiii f multi pe-afara acolo, pentru ei nu exista pandemie.Altceva mi-am dus la reparat ochelarii si una a vrut sa puna mina pe ochelarii mei sa-mi dea am fost nevoita sa strig pe ea sa nu o atinga si inca eu am fost facuta cu ou si cu otet sa nu strig ca daca mi-e frica sa stau acasa.Nu e vorba de frica e vorba ca ma revolta cit de multa lume e inconstienta si nu respecta nici o regula.Si asa nu vom ajunge departe.

| Furnicuta000 a răspuns:

In carantina sunt doar vreo 3000 oameni, adica aia suspecti. Restul care stau in casa sunt in izolare si cand esti in izolare practic incerci sa stai in casa si sa iei contact cu cat mai putine persoane posibile. Asta nu inseamna ca nu poti iesi din casa sa mergi la magazin sau la farmacie sau intr-un parc de langa casa ta unde nu este nimeni ori sa iti plimbi cainele pe o strada mai libera de ex. Eu ies sa cumpar diverse lucruri de maxim 2 ori pe saptamana, in rest stau in casa

| Adry05 explică (pentru Furnicuta000):

Da, izolare voiam să zic, n-am ales bine termenul aparent.

| FreddieM a răspuns:

Daca te referi la autoizolare.
Momentan e optionala, deci pot sa nu o respect dar nu din proprie vointa. Am obligatii care ma impiedica sa fac acest lucru. Daca treaba se agraveaza ma voi supune legilor.
Sanatate

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Normal ca o respect, de fapt izolarea la domiciliu in cazul meu.
O parere foarte proasta, oameni inconstienti.

| DarthNiger a răspuns:

Cred ca e clar ce parere am despre cei care nu respecta sfaturile autoritatilor, aceeasi parere ca toata lumea, nu are rost sa o mai spun si eu, pei care sunt in carantina ii inteleg, daca nu ma insel ei sunt trimisi direct la spitalele special amenajate pentru cazuri de coronavirus, pentru ei e greu sa stai inchis intre patru pereti si sa nu ai ce face prea mult, cand esti la tine acasa, e alta treaba, dar cei care sunt pusi in izolare, de ce tot ei sunt care fac atata gura si nu respecta legile stricte care le sunt date? doar stai in casa ta atata tot, nu te leaga de pat, nu te incuie, nu te tine nemancat, odata sau de doua ori pe saptamana poti sa iesi sa iti cumperi de mancare daca ai nevoie.

| Adry05 explică (pentru DarthNiger):

Ai fi surprins câți sunt de părere că nu e cazu să stai în casă, mă refer la persoanele sănătoase și câți am în listele de social media care încă ies liniștiți de parcă situația ar fi normală... dacă nu li s-ar fi închis barurile și cafenele clar i-ai vedea și acolo, și unu în poala altuia dacă ar fi nevoiți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care nu o respecta nu dau doi bani pe cei din jur. Daca nu iti pasa de tine macar nu pune pe altii in pericol. Cei care o respecta fac bine si sunt responsabili. Armata din Italia duce cadavrele celor morti la crematoriu pentru incinerare. Familia mai primeste doar urna cu ce a ramas. Nici macar nu mai au parte de o inmormantare crestineasca. Este inspaimantator ce se intampla. Iresponsabilitatea ucide! Daca va bateti joc de viata voastra nu o puneti si pe a altora in pericol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am neapărat o părere, o părere mai proastă am despre aia ce devin paranoici și să facă crize când le este pusa viața în pericol le pasa doar de ei, dar cam așa e natura umană, când e pe supraviețuire oamenii devin narcisisti și extrem de paranoici.

Mai uimit sunt de panica care o provoacă decât de virus.

nu.Am aceeasi rutina, doar că folosesc dezinfectant când mă spăl pe mâini.
Daca ar fi după mine, nu m-aș supăra sa iau virusul acum, consider că am sistemul imunitar destul de bun încât să-i reziste. Și mult mai bine ar fi acum decât după ce trece primavara sau la anul. Când spitalele nu o sa mai reziste.

| Jus7t a răspuns:

Da.
Întrebarea ta e un fel de "retard detector", că altfel nu văd cine ar spune că are o părere proastă despre cei care respectă carantina/izolarea și o părere bună despre cei ce nu fac asta.

| Adry05 explică (pentru Jus7t):

Ai fi suprins câți există

| Vikaa a răspuns:

Nu sunt in carantina, nu a patruns virusul in Moldova.
Dar parerea mea de cei ce nu o respecta este aceea ca dau dovada de lipsa de bun simt si sunt nesimtiti si indiferenti.

| suntserios a răspuns (pentru Vikaa):

Surpriză. Aveti 49 cazuri deja si un deces

| Andrei200202 a răspuns:

Nu sunt in carantină. Doar persoanele care vin din anumite țări am inteles ca sunt tinute sub carantină.
Pentru cei care o respectă tot respectul, se gandesc la binele celor din jur.
Cât pentru cei care nu respectă măsura, am o părere proastă, sunt niște inconștienti care se joacă cu sănătatea celor din jur.

| Adry05 explică (pentru Andrei200202):

Mă refeream să stați în casă cum ni se zice, poate n-am folosit termenul corect, dar am zis că poate izolare e vag

| Andrei200202 a răspuns (pentru Adry05):

Incerc să stau in casă, cel puțin să nu intru in contact cu persoane dacă ies pe afară având o treabă importanta.
De exemplu zilele astea a fost nevoie să ma duc si sa imi ridic buletinul, am mers pe jos, evitând să călătoresc cu autobuzul până acolo.
Totuși, ma enervează persoanele care nu inteleg ca nu e ok in perioada asta să stăm așa apropiați, am văzut multe persoane in autobuze, majoritatea bătrâni.

| Adry05 explică (pentru Andrei200202):

Daa, și fix bătrânii care au cel mai mare risc de complicații stau unii peste alții în autobuz... unde să tot ai să te duci ca bătrân?! ok, cumpărături, da du-te la ceva lângă tine, sau roagă pe cineva să te aprovizioneze...

| Andrei200202 a răspuns (pentru Adry05):

În timp ce mergeam, m-am uitat prin jur. Am văzut un bătrân care avea două pungi de pufuleti in mana. Adică hai, te duci și îți iei mâncare si ce e necesar traiului. Dar nu te duci acum să îți iei pufuleti, da o încolo de treabă. Trebuie totuși să ne abtinem sa iesim din case in perioada asta, sa iesim doar cand e nevoie.

| Adry05 explică (pentru Andrei200202):

Da, mai ales ei care-s atât de vulnerabili. Inconștienți de-a dreptu.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Adry05):

Deci nu-mi vine sa cred cate idei au unii oameni si nu-i poti convinge sa-si schimbe conceptiile.Eu lucrez in comert si am rugat clientii sa respecte distanta de doi metri intre ei la casa de marcat la care un barbat de peste 70 de ani s-a intors catre mine si a zis in felul urmator:noi nu vom primi boala asta ca suntem o tara saraca, boala o primesc numai cei bogati din tarile bogate, si orice am zis el numai zimbea si era de aceasta conceptie.Degeaba am zis ca deja si in tara noastra sunt cazuri nu dadea 2 bani pe ce ziceam eu.

| LupusDei1993 a răspuns:

Eu locuiesc in Germania, cu 7000+ suspecti de coronavirus. Eu respect cat de cat carantina si incerc sa nu merg in locuri publice aglomerate. Iar pentru cei ce nu respecta, e problema lor.