| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveti despre oamenii autisti, cei cu probleme de vorbire sau cei cu tulburari comportamentale? Credeţi că sunt mult mai inteligenti ca oamenii normali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Intotdeauna am crezut ca se ascunde un geniu neinteles, captiv in inchisoarea mintii in trupul unui persoane cu probleme gen autism, sindromul Asperger. Ei par incapabili sa fie autonomi, sa comunice, sa se comporte normal ca toti ceilalti. Au nevoi speciale si necesita asistenta din partea celor apropiati permanent. Dar sunt si exceptii care uimesc lumea. S a descoperit recent ca si Einstein suferea de sindromul Asperger care i o forma de autism. Ei nu reusesc sa comunice prea bine cu cei din jur dar se dovedesc niste minti sclipitoare care exceleaza intr-un anumit domeniu. Jacob Burnett e un un adolescent de 13 ani care a fost acceptat la facultate datorita IQ de 170 si e considerat un geniu al fizicii cuantice reusind sa reealueze teoria relativitatii a lui Einstein. Ia depasit inclusiv IQ. Se preconizeaza ca va castiga si premiul Nobel nu peste mult timp. Sunt si alte exemple de pianisti exceptionali, scriitori, fizicienii inventatori care au fost in copilarie diagnostigati cu autism si alte afectiuni dar care si au reusit sa i depaseasca cu mult pe cei care nu au avut asemenea probleme. Au avut parinti deosebiti care nu au luat in seama verdictul necrutator al medicilor ci si au crescut copii intr-un mediu iubitor incurajandu i sa se exprime liber si sa si dezvolte talentele si capacitatile native.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, autistii exceleaza doar intr-o anumita directie, care-i face anormali si inadaptabili pentru lumea normala, in care traiesc. De aceea, au nevoie de continua grija din partea altora, care ii pot proteja si ocrotii, oferindu-le sprijin si suport in viata de zi cu zi.

| KiszMy a răspuns:

Nu există autism. A doua întrebare se exclude.