| andreeamart a întrebat:

Ce pot sa fac sa nu visez urat noaptea? crying Visez numai morti, serpi, capcane.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi Tatal Nostru.
Now I lay me down to sleep,
I pray the Lord my soul to keep;
Should I die before I wake,
I pray the Lord my soul to take.

42 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

Pai, toti cei de deasupra mea ti-au dat sfaturi foarte bune.
Solutia 1: Rugaciunile ajuta pe cei care cred in ele. Eu ma rog de cand sunt mica si cred ca pot numara pe degete cosmarurile pe care le-am avut pana acum. Dar asta nu e tot, elimina toate cauzele posibile: mancarea grea, filmele horror, atractia pentru ocult (daca exista), complexele de inferioritate, o atitudine negativa asupra vieti (daca exista). Gandeste-te la lucruri frumoase pana adormi, poate la vise sau dorinte de-ale tale, incearca sa le vizualizezi. Daca ai acele cosmaruri din nou, incearca sa nu ai o atitudine pasiva in ele. Lupta cu orice vrea sa iti faca rau. Esti constient in visele tale? Stii ca e vis, atunci cand se desfasoara? Lupta, si daca nu merge prima data spune rugaciunea in vis. Nu uita, este visul tau, tu il controlezi.
Solutia 2: cere ajutor unor persoane avizate. Adica, un psiholog sau daca nu merge, la un preoot. Spovedeste-te, impartaseste-te. In general, daca ai o atitudine pozitiva asupra vietii si crezi ca aceste lucruri te vor ajuta, atunci ele te vor ajuta. Tu ai o putere mai mare decat crezi, pune-o la treaba!

| remus a răspuns:

Eu cred ca nu stii dormi, acum fara suparare, stiai ca un om istet si care stie dormi, doarme in 2h fara sa viseze urat cat un prost in 8h. In timpul zilei cauta sa gandesti pozitiv, activitate fizica, intelectuala fara stres, seara mananca cat mai putin, fa-ti rugaciunile de seara inainte de culcare. Sa auzim de bine!

Alte răspunsuri
Shin
| Shin a răspuns:

Think happy thoughtsbatting eyelashes
Shinwinking

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Ar trebui sa iti spui rugagiunea inainte de culcare si sa ai in picioare mereu sosete albe pentru a inaltura duhurile rele care te viziteaza in somn.
Multa sanatate!

| valy a răspuns:

Incearca si tu sa iti faci rugaciunea inainte de somn.sa ai grija sa nu te uiti la vreun film tampit.in caz de vrei vreun film poti sa te uiti la unul de animatiehappy. sau comedie. ceva sa razi.incearca asa. daca nu nu stiusad

| miauu a răspuns:

Serpi inseamna pacate din cate stiu eu

| thealchemist a răspuns:

Sa faci un exercitiu de relaxare chiar inainte sa te culci

| hasegawa a răspuns:

Sa fim seriosi cu atata rugat, insa tinand cont ca visam ceea ce este in subconstientul nostru, roaga-te daca tu asta simti si-ti da putere, insa parerea mea nu rugaciunea este solutia ci ajunsurile sau neajunsurile cu care te confrunti in viata de zi cu zi.De ce atunci cand ne indragostim avem numai vise BUNE, iar cand nu mai suntem cu pers iubita, avem vise asemanatoare ca si viata sentimental...totul sta in subconstientul tau ci nu in rugaciuni.Cum iti asterni asa dormi spunea...cineva, candva

Alte răspunsuri
| Shery a răspuns:

Ce au spus cei dinainte este foarte bine. eu as adauga ca inainte sa adormi, sa te pui in pat, sa inchizi ochii si sa te duci in "locul tau fericit". Pentru mine functioneaza intotdeaunawinking

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Stii ce am citit azi intr-o carte? Hai sa-ti spun:"Those creatures you see in your nightmares...are real!" Noapte buna, somn usor!

| maria1992 a răspuns:

Salut! Trebuie sa fi foarte linistita inainte de a te culca, sa nu te temi, sa nu te gandesti la cosmaruri sau la lucruri urate. Poti citii cateva pagini dintr-o carte linistitoare (poate chiar cu povesti pentru copii) si cam atat. La mine a functionat, caci am avut o perioada pe la 9 ani cand visam numai gandaci, si pe urma pe la 15 numa oameni decapitatilaughing Succes si vise placute:*

Răspuns utilizator avertizat
| ewen a răspuns:

Sa mananci ceva foarte light cu vreo 2 ore inainte de culcare si sa nu bei lichide inainte de somn, la mine ajuta

| xeon a răspuns:

Pentr inceput ce zici sa iei perna in brate si sa numeri de la 1 la 100, pana la urma uiti de numarat si de monstri si adormi''daca nu merge de la 1 la100 incearca pana la 1000

| AsU_2581 a răspuns:

Nu dormi cu stomacu gol.si lasa filmele de groazahappy

| Nic a răspuns:

Lasa filmele horror sau emisiunile cu fantome si altele.

| wanda a răspuns:

Bun...tongue
nu manca mancare inainte de culcare
si nu te uita/nu citi porcarii de groazahappy
si... zi rugaciunea inainte de culcare
si gandeste-te la ceva fumoshappyinainte sa adormi
noapte buna!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai:X Deci 1. poate ca ti-a povestit cineva ceva de genu cu morti serpi etc... si uh ai memorat acele detalii in minte si din moment ce le ai in minte cateodata le si visezi 2. poate le-ai vazut la tv si te-au speriat cu adevarat si ti-au ramas intiparite in minte sau ceva de genu 3. daca zici ca visezi in fiecare noapte ca poate ai farmece facute nu stiu sad dar eu zic ca nu stiu ar trebui sa te duci la biserika sa iti citeasca Preuto ceva sau sa iti spui de 3 ori rugaciunea noaptea inainte sa te culci pe bune nu stiu eu de cand sunt am visat doar 1 data urat sad ca vreau sa te ajut cu ce pot sad ca ai grija de tinewinking:* Catalinutza(geo).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa gandesti pozitiv, totul este in constiinta noastra, cu cat esti mai stresata peste zi, mai pesimista, cu atat si somnul tau este mai tulburat...de vise urate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mic si eu aveam un cosmar pe care il visam des si intr-o zi i-am povestit la un prieten de fam.(preot) si mi-a spus sa arunc toate revistele si cartile de pocaiti. Dupa ce le-am aruncat am si pus punct la cosmar.Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai Putea Sa Nu Mai Dormi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa visezi ca iti construiesti un castel pe un nor sau ceva de genu si pers. iubita este cu tine si asa mai departe.Mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Ce legatura are visele cu mancarea? rolling on the floor)))Sa nu credeti ca exista numai 2 lumi asta si de dincolo exista milioane de lumi cand visam noi primim mesaje din lumea 4 (astrala) sau chiar mergem acolo pentru ca in somn trupul se afla in pat dar sufletul altundeva este legat cu un cordon alb de trup si atunci cand visam de aia ne trezi SOCATI in trup si ne ridicam in fund pentrtu ca sufletul a intrat foarte repede in trup. eu cand visez urat singuru lucru pe care il fac este sa ma rog dupa ce ma rog ma simt f bine si nu mai visez chiar nimic noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incearca sa te rogi la dumnezeu pentru a visa frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cetesti cevea din quran.atata.si sa iti traca. sunt sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt bianca si eu visez urat si cred in fantome.vizitatima pe bincamincu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Candestete la ceva frumos sau cheamo pe mama sa doarma cu tine asa cum fac si eu intelegi andreeamart?