| Mary8Hoana a întrebat:

Ce poți face dacă o persoana și-a introdus in sistem o combinație de substanțe narcotice/+alcool (de ex:MDA+alcool+marijuana, etc) și îi este rău? Precizând faptul ca nu se poate suna poliția sau ambulanța.
Rog seriozitate dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. In primul rand, fii mai clar, despre ce sistem vorbesti?
Medical, economic, judiciar, legal etc?
2. De ce nu se poate suna la Politie sau la ambulanta?
Nu are telefon, nu poate, sau nu vrea?

| Floridori a răspuns:

De ce nu se poate suna ambulanta? Ar cam trebui...
MDA are efecte mult mai pronuntate decat MDMA, fiind amfetamina de baza care se foloseste la sinteza acestor droguri.

Rogi seriozitate.Super! Atunci suna la 112.
Tot ceea ce poti face acasa in cazul amfetaminelor este sa astepti sa le treaca efectul. Avand in vedere ca vorbim de mai multe substante, printre care si alcoolul, clar nu poti anticipa ce se va intampla, fiind un cadru foarte instabil.
Asa ca, repet, 112! Sau persoana in cauza merge direct la urgente daca reuseste.

| Vântulalb a răspuns:

De ce nu se poate suna ambulanta? Numai ei il pot ajuta. Suna!