| LanguageMaster a întrebat:

Somniferele tranchilizante sunt considerate substanțe narcotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Benzodiazepinele sunt tranchilizantele cele mai des prescrise de către medici, având efectele unui somnifer și reducând anxietatea. Tranchilizantele sunt sedative ce încetinesc reacțiile, induc o stare de amețeală, letargie și reduc atenția. Ameliorează starea de anxietate și tensiune și ajută la calmare și relaxare. Efectele se resimt după 10-15 minute de la administrare și pot dura până la 6 ore.

Riscul faptului că încetinește viteza de reacție ar fi producere accidentelor. Este foarte periculos să conduceți sub influența tranchilizantelor. Administrarea regulată duce la creșterea toleranței și nevoia de a administra doze din ce în ce mai mari pentru a obține același efect. Dependența se poate dezvolta la fel de repede, iar întreruperea bruscă poate duce la sevraj cu stări anxioase intense, greață, insomnia, iritabilitate și dureri de cap. Întreruperea bruscă este foarte periculoasă întrucât poate duce la confuzie și convulsii.

Doar o doză foarte mare de tranchilizante poate fi fatală, iar combinarea lor cu alcool poate duce de asemenea la deces.

Tranchilizantele sunt obținute doar prin rețetă cu parafa medicului, fapt ce le face legale doar în aceste situații. Posesia de tranchilizante este pedepsită cu de la 6 luni la 2 ani de închisoare și/sau amendă.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrei să întrebi dacă sunt interpretate ca droguri. Unele da, astfel se eliberează doar cu rețetă.