| missoana a întrebat:

Ce proprietati, beneficii are ceaiul de fructe de padure? Dar de macese si hibiscus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Avand un continut ridicat in vitamina P, preparatele din maces reusesc sa mentina buna functionare a vaselor capilare, normalizand circulatia sangelui. Ceaiul de maces este recomandat si in afectiunile ficatului, deoarece are proprietatea de a mari secretia de bila; intareste organismul, fiind un bun vitaminizant.
Principala actiune terapeutica este marirea cantitatii de urina eliminata intr-o zi, fiind un bun diureatic. Aceasta actiune este atribuita in special semintelor. Ceiul de maces nu are reactii adverse si poate fi consumat pe perioade lungi de timp. Unii specialisti sustin faptul ca fructele de maces ar fi recomandate in inflamatiile intestinale, ar combate cu succes piatra la rinichi.
Ceaiul de hibiscus este diuretic puternic, antioxidant puternic, hipotensiv foarte bun, reduce vâscozitatea sângelui şi îl purifică, hipocolesterolemiant bun, tonic renal şi digestiv, antibacterian bun, stomahic mediu, colagog mediu-slab, stimulează peristaltismul intestinal, laxativ blând, emolient bun, calmant bun, reduce absorbţia alcoolului în organism fiind util în tratamentul alcoolismului, antiinflamator puternic asupra aparatului respirator, expectorant blând, antifebril, relaxant eficace al musculaturii uterine, spasmolitic bun, răcoritor, astringent, analgezic blând, antiherpetic, imunomodulator de intensitate redusă.

Alte răspunsuri