| znstr a întrebat:

Ce puteti sa-mi spuneti despre apendicita concret? Simptome, tratament, operatia cum e si cand trebuie facuta, orice, dar nu vreau linkuri de pe net. Merci, ribbon!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Buna! Pai daca spui fara link'uri o sa iti spun cam ce stiu eu despre apendicita si niste lucruri din raspunsurile altor utilizatori despre acest subiect. In primul rand apendicita este inflamarea apendicelui care este situat in partea dreapta a abdomenului. Simptomele ar fi durere in parte dreapta a abdomenului, de obicei durerea devine mai puternica daca faci sport( alergi sau sari in special), durerea se extinde in jos pe piciorul drept, poti avea greturi si stari de voma, uneori daca e mai grav febra si constipatie. Ok, daca crezi ca ai aceasta afectiune te duci la medic iar el iti poate spune daca este sau nu vorba despre apendicita, in cazul in care e vorba de apendicita se recurge la operatie, e o operatie simpla, se face anestezie locala deci esti constient si poti auzi ce se vorbeste in sala de opeatie sau daca doctorul e dragut poate sa te si tina de vorba. Operatia trebuie facuta atunci cand afli ca ai apendicita, daca amanai se poate ajunge la peronita adica apendicele pur si simplu se sparge si infectia din el ajunge in sange astfel sistemul imunitar nu poate lupta eficient si se ajunge la moarte de aceea e bine ca operatia de apendicita sa se faca cat mai repede. Peronita are ca simptome durerea acuta in zona abdomenului, iti este greu sa mergi, febra puternica de obicei daca nu se intervine in maxim 48 de ore se moare. La recuperare nu ma intreba ca nu stiu insa stiu ca in primele zile dupa oreratie e mai geru cu mersul la toaleta si datul jos di pat si o perioada de timp nu ai voie sa faci sport intens. Cam asta e cea ce stiu eu daca gasesc informatii suplimentare iti spun.

3 răspunsuri:
| pure9 a răspuns:

Pai apendicita este inflamarea apendicului. De obicei te doar in partea dreapta jos (a nu se incurca durerea ovarelor) si daca ai acea durere cred ca ar fi bine sa mergi la doctor. Daca apendicele se inflameaza da in peritonita si din asta se moare. Operatia nu e grea si se face cu anestezie totala sau injectie de aia de te amoarte de la brau in jos. Cam atata stiu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand tot ce se termina in 'ita' inseamna inflamatie. Apendicita reprezinta o inflamatie a apendicelui vermiform, care este portiune terminala a cecului ( mai concret o prelungire in deget de manusa), inflamatie datorata patrunderii si obstructiei locale cu corpi straini, reprezentand resturi alimentare, fecale(fecaloizi-materii fecale solidificate), paraziti, etc. Simptomele sunt durere locala(fosa iliaca dreapta) sau cu iradiere in fosa iliaca stanga, durere ce iradiaza in coapsa dreapta, fatigabilitate, febra, anorexie, tahicardie, greturi, etc. Se palpeaza punctul McBurney, in fosa iliaca dreapta, care este dureros, cu aparare musculara(muschii se incordeaza). Singurul tratament este chirurgical, apendicectomia (rezectia apendicelui), care trebuie facuta obligatoriu in cazul prezentei inflamatiei, sau la unele persoane, la cerere in cadrul altor interventii chirurgicale abdominale.

| Roxin a răspuns:

E o afectiune a unei mici parti din partea dreapta a abdomenului. Apare datorita unor bacterii din mancare sau resturi nedigerate de stomac.Simptomele cel mai des intalnite sunt dureri, febra, parestezie locala(picior de obicei). Tratament medicamentos nu exista.Singurul tratament eficient e cel chirurgical. Apendicita trebuie operata de la primele simptome pentru ca exista riscul peritonitei(spargerea apendicului). Asta inseama ca toata infectia sa ajunga in sange(poate ucide). Operatia nu e grea, dureaza intre 25 si 45 de minute in functie de gravitate.Anestezia se face local(pacientul trebuie sa ramana constient)Recuperarea depinde de organismul fiecaruia.Cam asta e tot ce stiu eu. Sper ca a fost de foloshappy