| alexx102428 a întrebat:

Ce rol (cu ce se ocupa)Sistemul Nervos Central si Periferic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Sistemul nervos este unul dintre cele mai complexe si mai importante sisteme din corpul uman. Sistemul nervos central, avand in vedere ca este format din encefal si maduva spinarii, se ocupa cu tot ce insemna prelucrarea impulsurilor nervoase transmise de analizatori precum si ofera/genereaza raspunsuri pentru aceste impulsuri care sunt de fapt senzatiile. Sistemul nervos periferic este alcatuit din ganglioni si nervi spinali fiind format din doua componente: o componenta motorie( sistemul nervos somatic) care coordoneaza miscarile corpului si asigura functia reflexa si o componenta vegetativa( sistemul nervos vegetativ) care se ocupa cu coordonarea viscerelor (organelor interne) precum si a glandelor atat exocrine cat si endocrine.

| KiraKya20 a răspuns:

Cu nervii cerebrali și cu durerea, clar. Dacă n ar fi sistemul nervos, ai fii o legumă.