| An3ta17 a întrebat:

Ce se face pentru a nu mai fi in depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

In primul rand trebuie sa scapi de conceptia gresita legata de combaterea depresiei.Invatarea modalitatilor de combatere a depresiei nu te va transforma in,, supraom''. Nimeni nu poate avea control total asupra unei situatii, nimeni nu poate sa prevada toate dificultatile si nu poate sa gasi solutii imediate pentru problemele pe care le are.si aceasta pentru ca au o mare importanta actiunile si atitudinile celorlalti. Familia si prietenii au propriile lor planuri care uneori pot fi diferite de ale noastre.La aceasta se adauga si soarta care ne poate rezerva propriile ei surprize:decese neasteptate ale celor dragi,accidente, boli.A combate nu inseamna numai sa supravietuiesti ci si a lupta impotriva interventiilor neplacute din mediul exterior.,, A combate'' este modalitatea de a face fata cu succes depresiei si de a nu te lasa dominata de aceasta.Reprezinta capacitatea de rezolvare a situatiilor ce se ivesc si depinde pana la urma de echilibrul individual.

| AdelinaC a răspuns:

Ai rabdare, in timp iti va trece.

| Remus82 a răspuns:

Se traieste cat mai furmos dupa optimism.

Răspuns utilizator avertizat
| 13cris a răspuns:

Discuta mult cu prietenii si cei dragi... sau cu cei in care ai incredere! Povestestele ce te framanta si o sa te ajute ei mai departe!