| Poison0fL0v3 a întrebat:

Ce sunt anticonceptionalele?:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rebelmonk a răspuns:

Anticonceptionalele sunt medicamente care au ca scop protejarea organismului de o sarcina nedorita. Aceste medicamente contin hormoni care in mod normal sunt secretati in cea mai mare parte de catre ovar. Daca luam anticonceptionale, deci o doza de hormoni, pacalim organismul si ovarul nu va mai secreta estrogen si progesteron (este pus in repaus), astfel ca ovulatia nu se va mai produce, si sunt de 3 tipuri:■contraceptivele orale combinate;■contraceptivele orale cu progestative;■contraceptive injectabile cu progestative; de stiut::::::Medicii spun ca femeia poate ramane insarcinata imediat dupa intreruperea tratamentului cu contraceptive orale, deci ca tratamentul de lunga durata efectuat corect si cu pauzele adecvate nu ar fi urmat de sterilitate.

Ideal ar fi ca dupa intreruperea tratamentului cu contraceptive sa va protejati folosind alta metoda cateva luni pana la reluarea functiilor ovarului si abia apoi sa incercati sa concepeti un copil.

Daca anticonceptionalele se administreaza pe perioada sarcinii, concentratia de hormoni realizata in sange duce la avortul spontan al produsului de conceptie
sper ca m-am facut destul de bine intelestongue

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mici pilule care evita ca tu sa ramai gravida daca ai facut sex si partenerul a ejaculat in vaginul tau.

neluL
| neluL a răspuns:

Definitia generica a anticonceptionalelor ne spune ca acestea sunt medicamente care previn o sarcina nedorita.Dar, cercetarile recente au demonstrat ca aceste medicamente nu doar previn sarcina, ele o si elimina.Aceste medicamente contin hormoni care in mod normal sunt secretati in cea mai mare parte de catre ovar.Cand o femeie ia anticonceptionale,deci o doza de hormoni, pacaleste organismul.iar ovarul va fi pus in repaus si nu va mai secreta estrogen si progesteron, astfel ca ovulatia nu se va mai produce.
Sursa:www.calmens.ro/anticonceptionale
Bafta!

| Hirako a răspuns:

Bomboane pe care le iei si nu mai faci copii.

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Anticonceptionalele sunt niste pastile pe care le iei ca sa nu ramai insarcinata. Bafta.

| Shikamaru a răspuns:

Anticoceptionalele sunt acele pastile care te ajuta sa nu ramai insarcinata dupa ce ai facut dragoste.