| Pnin a întrebat:

Ce suplimente as putea sa iau ca sa am mai multa energie ziua? Dorm 7 ore pe noapte, consum ceai verde și tot am stări de somnolenta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Starile de somnolenta indica o boală, mergi si fa ti analizele de sange si vezi ce ai, ce varsta ai? Esti fată?

| iulianr a răspuns:

Incearca sa alergi sau sa faci o scurta incalzire dimineata. Nici eu nu prea fac si ma simt destul de obosit, chiar daca dorm 8 ore, dar in zile in care fac, sunt mai revigorat si am o stare de bine pe parcursul zilei.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde NUMAI de ora cand te pui la dormit, ca de este dupa miezul noptii, atunci cei doi hormoni vitali creierului si responsabili de buna functioanre a ta si de energie, nu se mai produc. Acesti doi hormoni (serotonina si melatonina) se produc numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea. daca tu te culci dupa 12 naopate, pe o perioada de peste 3 luni, atunci corpul tau nu mai prioduce acesti doi hormoni si deficienta lor iti afcetaeza creierul, energia, concetrarea, memorarea si poate declansa boli psihice precum: depresia, anxietatea, atacurile de panica, paranoia samd.

| doctorandus a răspuns:

Sfatul meu e sa dormi mai multe ore pe noapte. Probabil ai nevoie de mai mult somn.

| RoCkKiD a răspuns:

Ce varsta ai? Ce nivel de activitate ai zilnic? cum e dieta? Faci sport?

Suplomentele nu o sa ajute la nimic, ma rog unele gen cocaina ar ajuta dar aia e alta discutie deja.

| BuLaNNNeL a răspuns:

La cat te pui la somn?
Energia vine din alimentație. Carbo și grăsimile reprezintă sursele de energie, carbo complecși și grăsimi sănătoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dormi bine

| Țoglă a răspuns:

Degeaba te odihnești dacă nu faci sport. Și prea multă odihnă este o problemă.

| Cheo0S a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DPMTZGBBM/

1-3 grame zilnic de dinasta.

| FOG92 a răspuns:

7 ore e de ajuns sa te trezesti FRESH, si eu am aceleasi stari e de la cola aia nenorocita, daca bei ocazional lasa-TE, daca nu bey HABAR NU AM de la ce ai starea asta

| Hope1992 a răspuns:

Vitamine si desi pare o prostie ce spun, ar trebui sa iti incepi ziua cu o alergare, ceva efort fizic si un dus cu apa mai rece, o sa te trezeasca bine.

| Gabriel2424 a răspuns:

Indicat ar fi ca sa faci mai mult sport, fai dimineata flotari, genoflexiuni, daca poti o alergare e foarte bine, vitamine poti sa iei centrum dar sa iei centrum junior, au mai multe vitamine ca centrum adult, poti sa-ti faci analize de sange sa vezi cum stai cu glicemia, calciu etc. Nu costa mult, de exemplu eu aveam lipsa de calciu cu toate ca beam lapte des, dar altcumva asimileaza corpul vitaminele fata de alimenete.

| Sky7 a răspuns:

Fiecare om are organismul diferit. 7-8 ore de somn pe noapte e o medie, dar unii au nevoie de mai multe ore, iar altii de mai putine. incearca sa te culci cu o ora mai devreme, sa te odihnesti mai mult si vezi cum te simti.

| Sky7 a răspuns:

Iar despre „energizante" trebuie sa stii ca multe dintre ele nu iti ofera energie in plus, ci doar iti pun organismul in alerta, cresc ritmul cardiac, activitatea hepatica, insa in timp treaba astea iti poate uza organele vitale.