| aditimus a întrebat:

Ce tratament folositi impotriva hemoroizilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aumih16 a răspuns:

Supozitoare, creme, dar cel mai sanatos eu zic spun ca este sa mananci ce trebuie, din cand in cand asa! mananca uite poftim bors, supa mai mult! lasa alte prostii! mai usor cu cartofii prajiti! gratare si altele! fa ce trebuie si o sa fie bine! iar cu hidratarea cum stai! sigur nu bei apa destula! si fa miscare totodata! nu sta asa teapan!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tetraciclina supozitoare, foarte buna.

| Freya1 a răspuns:

Cu aștea e foarte dificil in general.
Hemoroizi pot aparea pe durata scurta de timp si sa treaca de la sine,sau sa tina ceva si sa ai nevoie de tratament.Dar de început trebuie sa depistazi ce fel de hemoizi ai si sa iti iei de la farmacie crema si supozitoare. Poti incerca hemorzon crema si supozitoare, plus o igiena mai meticuloasă si gheata in crizele hemoroidale (mancarimi, durere). Plus sa nu stai mult jos, sa faci miscare, sa nu te constipi sau sa ai diaree.Nu e ok nici sa manci picant.
Dar daca nu trec intr-o perioada de două săptămâni maxim 3, sau ai sangerari, dureri acute si umflatura e mare/proeminentă e bine sa mergi la medic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Evit sa maninc timpenii si incerc sa ma hidratez + misc, si totul e in principiu bine.

| Felys a răspuns:

Procto-glyvenol, Cicatridina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hemoro-easy.

| Legion7X a răspuns:

Nu prea știu. Evita pâinea goală, pizza, cartofi prajiți, brânza, orezul. Mănâcă Mai mult ciorbe înmuiată cu pâine sau tocănuri moi sau mai lichide din legume, pireuri Fară pâine, cu mamăligă. Consumă prune uscate, curmale, mere, spanac, salată verde, ciuperi, mazăre, ciuperci au foarte multe fibre, lucru ce are nevoie colonul.
Bea lapte bătut gol.
Uleiul de măsline este bun in salate. In concluzie trebuie mâncăruri care nu încheagă scaunul, și trebuie mișcare zi de zi. Bea apă 6 cani pe zi.

| Lukasssz a răspuns:

Procto-glyvenol si ulei de parafina.

| aditimus explică (pentru aumih16):

Fac intre 15-20.000 de pasi pe zi, beau peste 2 litri de apa si am un regim sanatos.

| aumih16 a răspuns (pentru aditimus):

Foarte bine! bravo! pai si atunci de ce ai hemoroizi! de la efort!

| aditimus explică (pentru aumih16):

Posibil