| Grimalkin a întrebat:

Ce tratamente naturiste stiti pentru amigdalita? In cate zile trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Badijonaj in gat cu albastru de metilen, mama ta stie cum se face, vindecarea e rapida chiar daca ai amigdalita purulenta.`

18 răspunsuri:
| NomberOne a răspuns:

Adica daca ai amigdalitele umflate? atunci dai pe razatoare 1 cartof sau 2, ii dau cu spirt, ii pui pe un fular dupa care il pui in jurul gatului si dormi asa o noapte.il poti incerca cam 3 noptzi consecutive, numai daca e foarte grav.stiu ca ti se pare ciudat si e cam neplacut, dar amigdalitele nu vor mai fi unmflate

mira
| mira a răspuns:

Amigdalita este de mai multe feluri, de aceea trebuie diagnosticata de medic si tratata serios. Daca ai febra si amigdalele sunt foarte umflate mergi maine dimineata la camera de garda a unui spital sau la medicul de familie.Vei primi si o reteta.

| Zâmbărici a răspuns:

Nu te juca cu amidalele ...Trebuie antibioticewinkingdaca s-au inflamathappyNu umbla cu din astea naturistehappyantibiotice happy

bye

| Grimalkin explică:

Iau si antibiotice, dar ma doare in gat intr-una.
As mai vrea ceva in plus care sa grabeasca vindecarea :-s

| cristina_1661 a răspuns:

Fiind o infectie, nu prea ai ce tratamente naturiste sa folosesti. Totusi, pana a ajunge la a lua antibiotic, poti sa iei un varf de lingurita de albastru de metilen( nu mai mult de 2 ori pe zi!). Daca faci febra mare, adica peste 38 de grade, du-te la medic.
*tine cont de faptul ca sfatul meu nu este unul profesionist

Bafta si un An Nou fericit! :*

Abh
| Abh a răspuns:

Gargara cu apa cu sare. La o cana de 200 ml. de apa pui 1/2de lingurita de sare.

April
| April a răspuns:

Amigdalita trece singura. Toate asa zisele tratamente naturiste sunt aiureli. Daca sistemul tau imun nu este bolnav, el te va vindeca de orice. Amigdalitele pot fi provocate de virusuri, bacterii sau ciuperci. Nu pot sa-ti spun cat de repede te vei vindeca pentru ca timpul necesar pentru vindecare depinde de cat de agresiv este dusmanul si de cat de buna e apararea ta. Cel mai bun sistem de aparare il au oamenii fericiti. Daca in lupta cu bacteriile sistemul tau imun este invins, atunci mergi la medicul de familie sa-ti dea un antibiotic. Sunt singurele substante pentru care exista DOVEZI ca pot distruge bacterii (doar ele si anticorpii nostri)

| Grimalkin explică:

@ cristina - nu am facut febra.
@ april - deja iau antibiotic (augumentin) si panadol. plus alte siropuri si pastile pentru gat.

| verona333 a răspuns:

Eu tin minte de mica ca bunica imi masa puternic gitul tot chiar cu un asa numit parfum vechi rusesc "Troinoi odecolon" este eftin si se gaseste la masutele cu cea mai ieftina cosmetica. Poate iti pare ciudat dar cite un masaj indesat al migdalelor de 3 ori pe zi da rezultate sigure.

| larisag a răspuns:

Buna,
Uite cateva remedii naturiste la adresa de mai jos : http://www.tratamente-boli.com/......alita.html
Sanatate multa si o zi buna!

| andreea1985 a răspuns:

Intradevar cartoful si spirtul functioneaza foarte bine
eu iau antibiotic de o spatamana si am amigdaita acuta cronica.este a doua oara in viata mea cand mi s-a infectat gatul cu puroi si pana aucma doar mi se umflau si iarasi treceau.dar de data asta mau dat peste cap.mi-am bagat tigare i ureche sa scot curentul.atentie fumul de tigare nu e bun la amigdalite se poate infecta si mai rau.am cautat pe internet remedii naturiste pentru amigdale si am gasit acesta cu cartoful si spirtul si sincer eu nu am mai mancat de o saptamana nimica ci doar am baut ceaiuri cu paiul si abia si abia inghiteam cum mi-am pus la gat prosopul cu cartof si spirt in 10 minute si nu exagerez in 10minute a inceput de mi sau spart besicile de puroi si mi s-a retras de la ureche puroiul acum am sa stau toata noaptea asa la gat si inca 2 nopti dar continund sa imi iau tratamentul de antibiotic
si beau ceai de musetel si ceai de menta si ceai de eucalipt cu tomillo si ceai de coada calului si ma simt mult mai bine. multumesc fetei care a scris peinternet acest tratament naturist chiar eram intr-o faza critica cu gatul am doi copilasi si nu puteam vb nimica cu nimeni si trebuie sa scriu la toti cea ce vroiam, multumesc

| idcatalin a răspuns:

Cateva tratamente naturiste pentru amigdalita gasesti pe :
http://www.remediu-natural.ro/tratamente-naturiste/amigdalita-boala.php

| paulacarry a răspuns:

Badijonaj in gat cu albastru de metilen, mama ta stie cum se face, vindecarea e rapida chiar daca ai amigdalita purulenta.` SAU
Gargara cu apa cu sare. La o cana de 200 ml. de apa pui 1/2de lingurita de sare. BAFTA!

| Raducu_Ionutz_1992 a răspuns:

Tinctura de propolis 15 picaturi de 3 ori pe zi si dupa nu mai pui nimic in gura timp de o ora propolisul este antibiotic natural

| ada_marcian a răspuns:

Hei! Daca stii ca te confrunti cu amigdalita, in primul rand trebuie sa ai o igiena orala cat mai buna. Ideal ar fi sa te speli de cel putin 3 ori pe zi pe dinti. De obicei, inflamatia se extinde si la nari, asa ca ar fi indicat sa folosesti picaturi nazale pe baza de apa de mare si extracte naturale. Poti adauga in dieta capsule cu Echinaceea, dar si ceaiuri caldute din plante, amestec din miere si lamaie si sucuri din fructe proaspete. De asemenea, poti face inhalatii cu uleiuri esentiale precum cel de eucalipt. Sper sa-ti fie de ajutor! happy

| geovisan a răspuns:

Cum incepe sa va doara gatul luati ridiche cu miere si pastilele trachisan care au efect antibacterian!