| BiiBiis a întrebat:

Ce trebuie facut atunci cand un om are un carcel? Ce ar trebui facut de prim ajutor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| bianka_6461 a răspuns:

Sa astepti pana trece. este ceva temporar, si eu patesc la fel

| Sweet00gum a răspuns:

Eu stiu ca trebuie sa ciupesti zona happy

| Vlad1100 a răspuns:

Trebuie sa faci un dus imediat dupa ce ai alergat sau... ce efort ai facut...Nu poti face nimic in momentul in care esti "atacat". M-i se intampla si mie destul de des.

| missbee a răspuns:

Masaj pe zona respectivă, apăsări ferme şi ritmice, până se decontractă muşchiul. Dacă e la picior, pur şi simplu te ridici în el şi păşeşti lăsând greutatea corpului pe piciorul respectiv.

| CM7YRE a răspuns:

Dca nu-i trece repede trebuie intepat cu un ac in locul respectiv dar sa nu te bagi tu ca daca-l intepi in locul gresit poate sa ramana muschiul contractat

| Mikka_1023 a răspuns:

Tb sa masezi locul respectiv...si trece...

| Alecriss a răspuns:

Cred ca cel mai mai ar fi sa ii faci un masaj acolo unde este pus carcelul

| anad a răspuns:

Se maseaza usor muschiul contractat pana cand crampa dispare. Daca durerea este persistenta se aplica o compresa umeda si calda (un prosop imbibat cu apa fierbinte si stors) pentru a restabili circulatia in zona.Se poate inveli in plastic sau prosop uscat pentru a mentine caldura. Se poate aplica pe locul crampei o cataplasma cu ceapa taiata marunt amestecata cu putina sare.(Se pune amestecul intre doua tifoane). Se poate face masaj si apoi se aplica o compresa cu otet de mere sau ceai de menta. Am citit ca se poate face si un masaj circular cu un magnet in zona dureroasa in sensul invers acelor ceasornicului.

| MadQueen a răspuns:

Eu una stau ca o statuie din cauza durerii si astept sa treaca singur. Pe mine ma doare si mai tare daca incerc sa misc piciorus sau sa masez zona unde este carcelul. Astepti si trece singurbatting eyelashesbig grin

| zorialbi a răspuns:

Daca ti se pun des carcei, asta poate indica o lipsa de calciu sau de magneziu, sau chiar amandoua. E bine sa-ti faci niste analize de sange ca sa afli exact. Atunci cand ti se pune in carcel poti sa folosesti Tonifor crema tonica si relaxanta de la MEBRA. Se gaseste in farmacii si la plafar. Si apoi sa stai nemiscata pana trece carcelul.

| Aaannoonniimm a răspuns:

In legatura cu ce a spus "anad": Daca ai un carcel crezi ca mai esti in stare sa te ridici, sa mergi la baie, sa dai drumul la apa fierbinte, sa storci prosopul si restul? Primul lucru care il faci cand ai un carcel e sa tipi! Eu de obicei apas pe muschi sau cand am la indemana ceva, il intep usor.