| MorcovMajestic a întrebat:

Ati facut curs de prim ajutor? Eu cred ca ar trebui sa facem toti din proprie initiativa si sa nu mai asteptam sa ni se bage in programa scolara asa ceva ca exista la crucea rosie si in alte locuri

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am fost militar si la noi se facea, in perioadele in care erau soldatii la munci, pregatirea cadrelor. Unul din subiecte era si prim ajutorul. Apoi am dat examen si am si certificat. Astazi se face un curs de 12 ore, sub tutela Crucii Rosii, in urma caruia se da Certificat si legitimatie. Parerea mea: este bun si, daca l-ar avea toata lumea din scoala, macar 40% ar sti cand este voie sa intervii la un accident si cand nu este voie.
Partea proasta este ca se face doar in orasele capitala de judet si, probabil, contra cost!

| sierra1 a răspuns:

"curs de prim ajutor? Eu cred ca ar trebui sa facem toti " - perfect de acord!

"ar trebui sa facem toti din proprie initiativa " - hmmm, cam costă!

"asteptam sa ni se bage in programa scolara " - da, ar fi de dorit

| ReddY25 a răspuns:

Eu unul nu