| Fata6 a întrebat:

Ce trebuie sa mananc si ce nu ca sa scapap de diaree
O am de ieri
Nu vreau medicamente
Ce remedii exista ca sa scapi de ea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa manaci orez fiert cu putina sare, paine prajita/covrigi uscati, telemea de vaca si sa bei ceai de menta. http://www.i-medic.ro/......tru-diaree

| fabiola a răspuns:

Ceai de menta, covrigi de Buzau, cartofi copti!

| pietrean a răspuns:

Nu este mai sigur si mai usor sa folosesti SMECTA?
Poti manca pilaf:orez fiert cu putina sare, morcov, ceapa.Paine integrala prajita bine,covrigi uscati,ceai menta neindulcit,cat mai mult,ca sa nu te deshidratezi,biscuitii aceia patrati,tari,banane, mar copt, iaurt degresat.
Daca nu iti cedeaza intr-o zi, mergi la medic, deoarece poate fi un microb si nu cedeaza cu restrictie la mancare.

| snzpaul a răspuns:

Fara lapte, suc natural, s.a.m.d.
Poti manca banane si morcovi.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Ar fi bine sa:
-consumi multa apa plata
-orezul este ''un tratament'' impotriva diareei, poti lua o lingura de orez crud, insa il poti manca si in varianta de pilaf
-paine prajita te va ajuta in lupta cu diareea
-bananele, branza(telemea de vaca de preferat) si pastele fainoase te va ajuta.

Pa, pa si multa sanatate!