| anonim_4396 a întrebat:

Ce vaccin este cel mai bun pentru hepatita B?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Din cate m-am informat, vaccinul Engerix B este bun pentru hepatita B, insa cel mai bine mergi la un spital sa te interesezi, cum ar fi Spitalul de Boli infectioase "Victor Babes" din Bucuresti, daca esti inca copil, poate iti fac vaccinul gratis (am inteles ca pentru adulti e cu plata), pentru a deveni imun total la virusul hepatitei B. Sanatate!

| Mariana1993 a răspuns:

In Romania, vaccinul antihepatita b este inclus in schema nationala de vaccinare (este obligatoriu si gratuit) si poarta numele de Engerix B, fiind livrat de firma Glaxo-Smith-Kline. - Citesti mai multe aici: http://www.pediatrutecuci.com/......b-ahb.html