| Tania2006 a întrebat:

Cerealele cu lapte îngrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca sunt din acelea cu zahar, da, ingrasa. Pentru ca zaharul ingrasa. Si cerealele de tip "crunchy" ingrasa -pentru ca sunt indulcite.
Dar daca sunt cereale care nu sunt dulci (cum sunt cele de la sanovita), nu ingrasa. Chiar sunt recomandate.

Iar zaharul in combinatie cu laptele produce fermentatie in organism. Adica alimentele (cerealele in cazul nostru) nu se mai digera in mod natural ca sa fie benefice pentru corp, ci se elimina prin fermentatie; iar fermentatia ne da o stare de indispunere, de nervozitate, de iritatie. Si pe langa acestea, aduce probleme stomacului atat pe termen scurt cat si pe termen lung daca vom consuma zahar cu lapte (adica il sensibilizeaza). Mai pe "romaneste" produce ulcer, gastrita.

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iar repet ca nimic nu ingrasa, totul e sa mancam putin, de exemplu acel lapte nu il mancam cu cereale cu zahar si cereale fara zahar si reducem caloriile, dar daca bagam de dimineata 500 de calorii, alea nu tin de foame, dupa masa mai bagam 1000 de calorii, mai o gustare 500 de calorii, seara mai 700 de calorii si da suntem pe plus,decat lapte cu otrava mai bine un snitel de porc dimineata, dupa masa supa de taieti cu o pulpa, intre mese un fruct, seara un iaurt sau lapte, acele Cerealele nu aduc nimic bun organismului sunt doar vrajeli din contra zaharul o otrava elimina vitaminele din organism si dai in dependenta, proteine cat mai multe ele slabesc si maresc rata metabolic si cresc masa musculara nu otrava

| peperonies a răspuns:

Da.

| TanteMarianne a răspuns:

Da puii mei.nu vezi cata vita scortoasa esti. Toate cerealele ingrasa. Poate daca mananci doar dimineata, iar restul zilei un fruct sau ceva slab caloric, atunci nu te ingrasi.

| alinadianaaa a răspuns (pentru TanteMarianne):

Inteligentule sau inteligento ai tu cunostinte despre cereale? Imi dau seama numai dupa vocabularul tau ca nu te duce mintea prea mult, daca nu ai habar nu comenta.

| TanteMarianne a răspuns (pentru alinadianaaa):

Conteaza cate calorii mananci daca vrei sa slabest/ingrasi. Inteligentoooooooo.

| alinadianaaa a răspuns (pentru TanteMarianne):

Binenteles ca conteaza foarte mult caloriile pe care le au alimentele, recomandat de medic este sa consumi maxim 2500 kcal/zi.Asa ca mai consulta carti de nutritie si dietetica

| TanteMarianne a răspuns (pentru alinadianaaa):

Si depinde si ce mananca restul zilei. Mananca sa 500kcal cerealele cu lapte, o gustare 200kcal La pranz 1000kcal, alta gustare 300kcal, la cina 700kcal.

| alinadianaaa a răspuns (pentru TanteMarianne):

Bineinteles ca depinde ca mananci si restul zilei, daca chiar tii la silueta ta faci in asa fel incat sa consumi alimente cu indice caloric scazut, daca nu poti manca ce iti pofteste inima.

| TanteMarianne a răspuns (pentru alinadianaaa):

*depinde ce mananci

| Stefan23k23 a răspuns:

Cerealele din ovaz, grau orz etc, nu ingrasa, insa daca papi cereale cu ciocolata... e posibil sa te ingrasi!

| peperonies a răspuns (pentru Stefan23k23):

Ai rude la tara? daca ai, intreaba-le ce ii dai la porc sa manance ca sa il ingrasi. de ce crezi ca taratele ovazul si graul fac porcul sa ajunga la 250 de kg dar pe oameni nu ii ingrasa?

| alinadianaaa a răspuns (pentru peperonies):

Tu compari organismul uman cu cel animal? Fiecare are un metabolism diferit. Cerealel intgrale sunt foarte bune pentru organismul uman, deoarece asigura necesarul de nutrienti pe care organismul uman are nevoie.Sunt recomandate mai ales in diete deoarece are o masa calorica scazuta, ele nu trebuie consumate excesiv.

| peperonies a răspuns (pentru alinadianaaa):

Il compar pentru ca sunt asemanatoare. nu identice. asemanatoare.

ok si ce inseamna excesiv? unde tragi linia? ce inseamna excesiv pentru tine si ce inseamna excesiv pentru mine?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Depasirea mentenantei sau pentru tine rata metabolica laughing.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Care dupa cum am stabilit e imposibil de calculat si variaza de la zi la zi.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Dar (daca vrei) stii cat bagi in gura. Te poti ingrasa mancand varza la fel cum te ingrasi mancand ciocolata, diferenta fiind ca ar trebui sa mananci kg de varza comparativ cu ciocolata. Ahh, ma faci cu nervii. Omule, fa ce'ti zic, 7 zile NU MORI. Fara calculatoare online, fara algoritmi, formule complexe (presupunem ca nu functioneaza, doar prostesc oamenii), o facem oldschool. Maine dimineata cand te trezesti, iti faci nevoile si nemancat, nebaut te urci pe cantar. Vei avea un X rezultat, il notezi. Iar pe tot parcursul zilei si a zilelor ce vor urma TU mananci ce vrei, cat vrei, cum vrei (de preferat ar fi sa "faci ce simti" si sa nu te straduiesti in vreun fel), dar tot ce consumi sa fie cantarit si calculat conform listelor cu valori nutritionale, iar la finalul zilei sa tragi linie cu numarul de calorii consumat (repetand zilnic timp de 7 zile, comparand si totalul caloric consumat in fiecare zi. In dimineata zilei a 8a te urci pe cantar, din nou cu nevoile facute, nemancat si nebaut si compari primul X obtinut din ziua 1 de cantar cu x-ul din dimineata respectiva. In functie de valorile celor 2 X, vei face o medie a caloriilor consumate "random" de tine timp de 7 zile si cam asa ar functia metabolismul tau. Cam asa vei aproxima mentenanta mai bine zis.( vei aproxima mentenanta daca cei 2 x vor fi aproximativ la fel, daca ai mai multe kg dupa o saptamana e clar ca ai fost in surplus si din media aia trebuie sa mai tai) Bineinteles o poti perfectiona chiar, o data ce faci o medie zilnica a ce mananci si iti iese Z calorii zilnice poti incerca alte 7 zile STRICT doar cu Z calorii/ zi si din nou sa compari rezultatele cantarului. Pana vei ajunge la un Z calorii la care iti vei mentine greutatea. Daca spui ca variaza zilnic (da, posibil sa varieze, dar variatiile ar fi minime, caci "rezultatele" apar in timp, gen nu ma ingras 2kg intr-o zi cum nu slabesc 2kg intr-o zi, daca vreau sa slabesc si 6 zile sunt in deficit, dar a 7a fac un surplus porcos, crezi ca am pierdut toata saptamana degeaba in sensul ca nu voi da nimic jos in saptamana respectiva? Nu. Daca spui ca e imposibil de calculcat, si variaza zilnic (dar asta am explicat ca nu exista variatii considerabile) cum iti explici ca sportivii isi pot mentine greutatea pe perioade de timp mai lungi sau mai scurte? Nu stiu termenii, teoria de specialitate, nu am studiile necesare, dar crede-ma ca se poate. Vorbeste cu dr.ul e un om deosebit si-ti va raspunde, nu are figuri si aere de vedeta. Ti-am aratat exemple romanesti, ti-am prezentat 2 metode oldschool si "newschool", metoda tehnologiei, calculatoarelor specifice. Acum am vazut ca si dr Damian are pe site un astfel de calculator si ghici ce? Ti-am introdus datele, iar rmb era undeva la 2280 pe zi parca. Vezi, diferente de maximul 250 de calorii (de asta te "acuz" de minciuni sau date incorecte) revenind- (lucru pe care l-ai putea perfectiona pana cand marja de eroare ar fi sub 100 calorii). Astept sa vad cum motivezi ceea ce te-am intrebat.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Aici bateam si eu dar a trebuit sa o luam mai pe ocolite.
"Te poti ingrasa mancand varza la fel cum te ingrasi mancand ciocolata"
Ok dar poti fizic sa mananci destula varza incat sa te ingrasi? Ce incerc sa zic e: calitatea mancarii are grija de cantitate. Daca mananci ce trebuie nu trebuie sa numeri calorii pentru ca mereu vei fi intr-un "deficit caloric".

Probabil daca mananci 5000 de calorii de spanac pe zi o sa te ingrasi dar poti fizic sa mananci 5000 de calorii pe zi?

Poti sa mananci 8 galeti de spanac pe zi?

calitatea mancarii are grija de cantitatea mancarii.

Cate oua poti sa mananci la o masa? 2? 3? 5? 6? tot esti la 300 de calorii. Pui o salata langa si ai 400 pe masa.

Acum sa te intreb, cate calorii de cartofi prajiti poti sa mananci la o masa? Eu pot sa mananc un kil. Intelegi ce zic?

Eu ma cantaresc saptamanal de ani. Cand mananc prost ajung pe la 115. Cand mananc cum ti-am zis mai sus fara sa numar o calorie ajung pe la 100. Acum ca ma duc la sala si muschi si bla bla bla e alta poveste.

daca rmb meu e 2280 si eu mananc 3000 in fiecare zi cum am calculat mai sus si tot o ia in jos greutatea nu inseamna ca ard mai mult de 3000 in fiecare zi? Nu inseamna ca acel calculator a gresit cu peste 1000 de calorii?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Ba da, inseamna ca arzi mai mult decat consumi, dar unde? Faci munca de birou, sala 3 zile, unde arzi 3k pe zi? Ai putea spune ca ai un metabolism rapid? neah nici vorba, stii de ce zic asta? Tu in comparatie cu mine ai chiar un metabolism lent, tu esti in deficit cu 3k pe zi. Probabil cu 4k pe zi ai creste in greutate (macar usor si tot ai face-o?) Eu la 78 kg (diferenta de 28kg intre noi) ca sa cresc usor consum zi de zi ~3500 (cu 500 mai putin ca probabilitatea ta de a creste in greutate, diferenta fiind doar ca eu plec de la 78 si tu de la 106) happy. Tu "teoretic" crezi in "bariera", in "unde trag linia" doar ca spui ca e imposibil de calculat. Omul arde non-stop, de ce crezi sau cum crezi ca azi organismul meu ar arde 2k, iar maine 3k? (Ca spui ca variaza, da, variaza, variaza de la om la om NU de pe o zi pe alta) de fapt AR PUTEA varia si de pe o zi pe alta, doar ca, cu o conditie: un om cu job de birou arde zilnic 2k (exemplu) ca el sa aiba o varietate si una majora sa zicem de +1k ar insemna ca pe langa jobul de birou sa mai bage si o munca de santier gen sau ceva suplimentar care sa contribuie la o pierdere de inca 1k in plus fata de cele cotidiene (si anume jobul de birou). Tu ca-ti faci aceesi treaba mereu cum poti sa arzi diferit si in cantitati industriale? Daca am o masina care la 100km papa 10l, ar insemna ca azi sa pape 10l, maine daca vreau sa fac alti 100km sa-i bag vreo 12l, a 3 a zi daca o scot din nou poate am noroc si bag sub 10l si totusi sa reusesc sa fac 100 de km? laughing nu se leaga, stii bine treaba asta. Raspunde-mi la intrebare (mentenanta nu exista) cum reusesc sportivii sa-si mentina greutate perioade de timp?

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Exact cum isi mentin toate animalele in afara de caini si pisici la care le dai tu sa manance greutatea.
Cand mananca mai mult, corpul e destept si arde mai mult. Cand mananca mai putin, corpul e destept si arde mai putin. Exact ca atunci cand bei mai multa apa te duci automat mai des la WC si cand bei mai putina apa te duci automat mai rar la wc.
Exact asa isi mentin sportivii greutatea.
Cel putin asta se intampla la oamenii metabolic sanatosi.

Daca esti gras nu poti fi considerat un om metabolic sanatos si solutia nu e sa mananci mai putin. E ca si cum i-ai spune unui om cu alergii ca solutia sa nu mai aiba reactii alergice e sa respire mai putin.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Pai si cum isi opreste (ca practic asta face sau cel putin asta zici tu) din arderi? ce consuma in loc de arderile calorice ca tu sa functionezi normal, aer? Si pana la urma tu zici ca renunti la paine, sucuri, fainoase cand vrei sa slabesti, n-ar fi mai bine si confortabil pentru tine sa nu renunti la ele, doar sa consumi mai putin caci pana la urma "corpu e destept si daca mananci putin arde putin"? De fapt stai ca in teoria ta e invers, mananci mult arzi mult, mananci putin arzi putin. Deci daca mananc putin imi metin greutatea sau cresc in greutate (fiindca ai spus ca ard putin daca mananc putin)? Iar daca mananc mult slabesc (fiindca ai spus ca ard mult daca mananc mult)? Daca si-ar limita consumul tu nu ai mai functiona normal, te-ai antrenat vreodata pe low-carb? Eu da, stii cum e? Zici ca esti in iad, n-ai energie, putere, totul e al dracu de greu. Ai scris ceva, dar n-ai zis nimic laughing cum isi mentin oamenii greutatea? Conform teoriei tale mananci putin arzi putin, ce inseamna asta? Arde putin inseamna ca ar putea creste chiar in greutate, mananci mult arzi mult, asta ce inseamna? Mananca cat leul si arde cat 2 motoare de ferrari, deci ar putea slabi? Unde-i mentinerea, unde se realizeaza ea? Acum 3 ani am consumat creatina, beam 3l de apa (ceva super nou si super mult pentru mine) nici atunci nici acum nu ma duc de "zece" ori la toaleta, nici atunci ca a fost ceva nou pentru mine, nici acum. 2 maxim 3 ori.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Am zis la oamenii metabolic sanatosi.

Cum isi opreste din arderi? Cand nu mananci, corpul isi ia toata energia din grasimea stocata pe corp. Cand mananci si-o ia din mancare si daca mai e nevoie din grasimea stocata pe corp. M-am antrenat pe low carb si inca ma antrenez pe low carb. Pot sa fac genoflexiuni cu 180 de kg, la piept fac 140 si deadliftu e pe la 180. Din pacate deadliftu e cam slab recunosc. Tu pe unde esti?

Cum isi mentin oamenii greutatea? Exact cum am zis. Mananci putin corpul arde putin. Mananci mult corpul compenseaza si arde mai mult.
Daca trebuie sa mananci putin ca sa iti mentii greutatea nu esti metabolic sanatos. De asta exista oameni care sunt dubli cat tine si mananca jumate cat tine si sunt oameni care mananca de 3 ori cat tine si sunt cat tine. Teoria cu calculatoru de calorii trebuie sa functioneze pentru toata lumea nu doar pentru 3 oameni.
Dupa calculatoru tau eu ard 2300 de calorii si mananc 3000. De ce slabesc si nu cresc in greutate?

Dar sa zicem ca eu nu am dreptate si tu ai. Explica-mi baiatu asta, dupa ce mananca 12000 de calorii la o masa, a doua zi de ce nu s-a ingrasat 3 kile? https://youtu.be/Zw8iljkD1So.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

"Dupa calculatorul tau eu ard 2300 si mananc 3000 de ce slabesc si nu cresc" tocmai asta te intrebam si eu si cum am spus tind sa cred ca valorile tale sunt eronate (doar ca sa ma disperi pe mine) ori nu mananci cat ai spus ori nu ai valorile pe care le-ai spus (I.G.V) cred ca am incercat vreo 5 calculatoare unele de "top" altele normale gen al doctorului, toate bat pe acolo diferente maxim 200. Ma cam indoiesc de recordurile tale (mai ales pe low carb) esti natural? Dan Cristian (full testosteron si GH laughing ) (cauta-l sa-ti faci o idee) cam cel mai bun amator de la noi nu baga ce bagi tu, cine stie cu ce forta bruta stau de vorba. S-a antrenat si cu Yates. Termenu e de genuflexiune, in fine, MULT sub tine cu vreo 60kg. Fiindca nu ne ingrasam si nici nu slabim kilograme bune de pe o zi pe alta. Cum ar fi sa cumpar 30kg de gainer sa-l beau pe tot sa ma ingras vreo 20kg (lucru care mi-ar lua ani) intr-o singura zi, ba tu te auzi, pardon vezi? De unde pana unde 12k calorii inseamna 3kg? 3kg de ce, de grasime? De tesut muscular pur? De ambele, daca da in ce proportie? Eu mananc zilnic (constant) 3500, asta inseamna ca in ~1 saptamana mananc cam cat mananca asta intr-o zi si nu pun nici 1kg. El mananca constant 12k? Sau o data pe luna laughing cand filmeaza si dupa ce opreste camera baga degetul pe gat? "Am zis la oamenii metabolici sanatosi, sa inteleg ca nu-s sanatos?"
"Cand nu mananci corpul isi ia energia din grasimea stocata pe corp" prima data "apeleaza" la rezervele de carbo si dupa trece la grasime, dar da de acord. Pai tocmai asta e ca tu esti cam singurul pe care-l aud ca, calculatorul ii greseste si cu o marja de vreo 1k de calorii. Ti-am dat numele alora, PT toti, uite-i cum arata "din cauza calculatorului" la tine totul e pe dos, de asta imi e greu sa cred. 31 martie 2016 myfitnesspal obtine un record de 165 milioane de utilizatori activi (si tie iti greseste grav de tot), hai ma. De ce tocmai la tine sa aiba eroarea asta atat de mare si in conditiile in care faci munca de birou? laughing daca eu mananc "si mai mult" 5k calorii cam cat compenseaza corpul meu sa "arda si mai mult? Si prin ce metoda le arde daca eu imi fac aceleasi treburi cotidiene mereu? Ce ii ofera plusul acela pentru a arde si mai mult?

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Am video-uri vrei sa le vezi? Poti sa vii si cu mine la sala facem un antrenament impreuna. Sa iei greutatile in mana sa vezi ca sunt de fier.

daca nu as fi natural nu as fi gras. ma rog, sunt gras dupa definitia salii de gras nu dupa a societatii. dupa a societatii ai putea spune ca sunt chiar slab.

Daca te uiti pe canalul lui are video-uri mancand 10k+ calorii o data pe saptamana sau o data la 2 saptamani.

"Fiindca nu ne ingrasam si nici nu slabim kilograme bune de pe o zi pe alta". Pai si atunci de ce numaram calorii ca oricum nu se intampla nimic de pe o zi pe alta?

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Si pentru ca esti super simpatic iti las si asta aici. sper ca stii engleza:

https://youtu.be/lDneyrETR2o

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

"Pai si atunci de ce mai numaram calorii" Pai ca sa putem mentine CONSTANT pe o perioada mai lunga sau mai scurta de timp un anumit scop: deficit, mentinere, surplus ai prins-o? laughing ok, o data la 2 saptamani inseamna de 2 ori pe luna, de 2 ori pe luna inseamna un total de 24k de calorii (astea le mananc in 2 saptamani CONSTANT si mai raman cu 2 saptamani "libere" si tot nu ma ingras peste 3kg pe luna pur MATEMATIC, plus ca la asta nu ai nicio siguranta ca le "mananca", la fel de bine ar putea baga degetele pe gat dupa ce opreste filmarea, ai prins-o x2? laughing ia arata-mi niste video-uri, dar cum stiu ca tu esti protagonistul? laughing
P.S am rasfoit inca o data "inregistrarile" lui Dan (gandindu-ma ca poate gresesc) spun inregistrari si nu recorduri caci el insusi spune ca nu "vaneaza" recorduri are 220kg la genuflexiuni (semi) si 180kg complete. Impins orizontal 140kg, tractiuni cu 35kg legate de el 8 rep. E absolut prostesc sa te compar cu cineva, stiu, dar valorile date de tine si natural si low-carb sunt mult peste un om sa zic corect (nu-ti pun inca la indoiala recordurile caci inteleg ca ai niste videoclipuri laughing ) nu vin cu tine la sala, mi-e sa nu ma mananci dupa cate ti-am zis pe aici rolling on the floor. Posteaza video-uri, dar cum stiu ca tu esti? Nu o sa-mi pierd 1h sa-l ascult, in schimb din ce vad prin comentarii omul contesta zaharul (lucru care se face de prin '50, ok), un alt comentariu spune cam asa : if rice is so bad why is the general population in Asia lean where the staple food is rice, sa inteleg ca, contesta si orezul? A, da, m-am murdarit cu engleza si am uitat sa-ti zic si de ce am ales sa te compar cu unul de "top". Am zis si recunosc ca e prostesc, doar ca tu spui ca esti natural, 3 zile de antrenamente, un job full time, low carb si ai recorduri apropiate de ale unuia care are urmatoarele:
"Aproximativ 7 ani de Medicatie Chimica (am ales anul 2010 caci atunci a "explodat" n-am gasit nimic legat de trecerea asta)
Participa la MrOlimpya amatori (loc 6 parca)
A ajunsa nivelul in care traieste din asta, e platit sa traga happy, concursuri, marketing etc, sala full time.
A ajuns sa se antreneze cu Dorian Yates
Nu mai vorbim de forma lui. Chiar asa sa fii de apropiat de unu cu medicatie chimica de vreo 5-7 ani (poate si mai mult?) Tu fiind si pe low? happy.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Eu zic sa "pierzi" ora ai ca o sa fie cea mai buna ora pe care ai petrecut-o pe subiectul astawinking. mult mai productiva decat discutia asta care sigur a durat mai mult de o ora sa o scrii. vrei poza cu buletinul in mana? cum facem? a stiu cum fac. cand ma duc duminica la sala imi fac un tricou cu DovleacTurbat.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Nu am rabdare pana maine, o foaie cu userul meu scris pe ea pe care sa o ti in mana sau mai stiu eu ce vrei tu. Hai, uriasule ca ne certam de 2 zile laughing. Hm, duminica domnu peperonies se duce la sala in conditiile in care spunea ca face 3 zile pe saptamana 1 da 1 nu asta ar veni L, M, V zile de sala dupa calendaru meu. Hai uriasule ca parca mi se confirma "temerile" laughing.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Vineri se deschide frigideru cu bere la servici, cum sa te duci la sala? si din pacate sambata asta sunt plecat dar duminica e stabilita treaba. si nu ma duc l m v ma duc marti joi sambatawinking

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

rolling on the floor Hai, scoate-te. Astept video.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Maine e aici la tine. stii cand esti adult ai chestiile astea numite responsabilitati cateodata.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Gata boss e trimis.