| nicky a întrebat:

Cine imi poate spune ce inseamna pata pulmonara si cat este de grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pata pulmonara se foloseste in radio-imagistica si se refera la existenta in campul pulmonar a unei zone opace (in traducere o zona alba pe radiografie, in locul unde ar trebui sa fie culoarea acea mai neagra specifica plamanului).
Poate sa fie multe lucruri: pneumonie, abces pulmonar, un proces de condensare a plamanului, o tumora pulmonara (maligna, benigna sau metastaza). Gravitatea poate sa fie de la moderata la grava. In orice caz trebuie vazut un doctor pentru asa ceva, si el poate hotara daca este ceva grav sau nu. In ziua de azi, se pot trata cam toate "petele pulmonare".
Daca este mica poate sa fie si un artefact.

| mihaa a răspuns:

Am fost diagnostikata ca pata la plaminii, cat de grav este, marti imi aduce analiza de laborator

| leonet09 a răspuns:

Din cate stiu e de rau... Ai asa ceva tu?

| doinisor a răspuns:

Este urmarea unei raceli netratate si trebuie mers la pneumolog sa o tratezi.neaparat