| aLexx_6290 a întrebat:

Cine stie. hepatita b cronica se ia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Rrrr a răspuns:

Infectia cu hepatita B apare cand sange infectat intra in organismul unei persoane neinfectate. Este de asemenea transmis prin sex neprotejat (fara prezervativ) si, foarte frecvent, de la o mama infectata la copil in timpul nasterii.

Exista cateva grupuri care sunt prezinta un risc ridicat de a contacta hepatita B:

* persoane cu parteneri sexuali multipli sau diagnosticate cu boli cu transmitere sexuala;
* copii nascuti din mame infectate;
* personal al spitalelor sau pacienti internati pe perioada lungi in spitale;
* persoane care au contact prelungit cu persoane infectate (familii, prieteni);
* receptori ai transfuziilor de sange;
* utilizatori ale drogurilor injectate;
* persoane care lucreaza in sau sunt incarcerate in inchisori;
* persoane ale caror sange ar fi putut intra in contact cu saliva unei persoane infectate cu virusul hepatic B;
* persoane care calatoresc in tari cu prevalenta ridicata de hepatita B;
* pacienti dializati;

| Bianqita a răspuns:

Se ia daca a contact direct cu sangele sau fluidele corporale ale persoanei in cauza.Deci atata timp cat nu te atingi de sange sau alte chestii, nu iti fa griji. Cel putin asta spune Guagăl.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este foarte contagioasa. Se ia prin sex (de orice fel), sange, produse din sange, ace, forfecute, lame, instrumentar stomatologic. NU se ia prin atingere, sarut (daca nu aveti plagi in gura sau pe buze), prin folosirea aceleiasi camere, toalete, vesele, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da prin contact sexual.