| vikusSik a întrebat:

Cite kg trebuie sa am daca am 16 ani si o inaltime de 1.62?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 100SweetSmile4you a răspuns:

Http://calorii.slabute.ro/calculator-greutate-ideala-copii.html
Si daca vrei sa afli cu exactitate greutatea ideala, poti calcula astfel:
Din inaltime scadem 100 si adunam varsta impartita la 10.Rezultatul astfel obtinut il inmultim cu 0, 9 si obtinem greutatea ideala pentru varsta si inaltimea noastra.
Exemplu:
[(160 - 100) + (26 : 10)] x 0, 9 =
= (60 + 2, 6) x 0, 9 =
= 62, 6 x 0, 9 =
= 56, 34

Penutru tine:
[(162 - 100) + (16 : 10)] x 0, 9 =
62 + 1, 6 x 0, 9=
63, 6 x 0, 9=
=64, 5

Si. există o altă soluție foarte eficientă și anume calcularea greutății ideale în funcție de vârstă, înălțime și constituție.
Constituția se află foarte ușor:
Puneți degetul mare și cel arătător în jurul încheieturii mâinii. Dacă cele doua degete se suprapun, înseamnă că aveți o constituție zveltă; dacă doar se ating, aveți o constituție normală, iar dacă nu se ating înseamna că aveți o constituție robustă.

-Pentru constituția zveltă se fac următoarele calcule:
[(Înălțimea - 100) + (vârsta : 10)] x 0, 9 x 0, 9 =

-Pentru constituția normală se calculează astfel:
[(Înălțimea - 100) + (vârsta : 10)] x 0, 9 =

-Pentru constituția robustă calculăm în următorul mod:
[(Înălțimea - 100) + (vârsta : 10)] x 0, 9 x 1, 1 =

Sarbatori fericite!

6 răspunsuri:
| bestmusik a răspuns:

Im jur de 50-52

| Wanderer a răspuns:

Dupa parerea mea nu ar trebui sa ne luam dupa ce spun unii si alti de cum trebuie sa aratam. Fiecare are constructia lui si arata bine intr-un fel sau altul. Daca iti place cum arati nu te mai stresa atatawinking

| Mihaela987 a răspuns:

Cam intre 50 si 60 de kg

:*

| kikinutsza a răspuns:

52-54