| anonim_4396 a întrebat:

Coastele de porc ingrasa? Ce pot manca pentru a ma ingrasa sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu trebuie sa te indopi cu mancaruri nesanatoase ca sa te ingrasi. Evita carnea de porc, chipsurile, dulciurile in exces. Cate kg. ai? Poate organismul tau se simte bine asa cum e, asta ti-e metabolismul. Fa sport ca sa iti dezvolti masa musculara si mananca sanatos, atat cat sa te simti bine.

| gabriela a răspuns:

Salata de banane cu nuci, alune, migdale, seminte de floare soarelui. Nu faci bine consumand carne de porc. Indicat fripturi din carne rosie ( manzat, cotlet porc). Ciorbe consistente si limitat.cate un pahar de bere.

| cristianpopa a răspuns:

Cereale, legume, oleaginoase + seminte de cat mai multe feluri. Si binenteles sport. Spor!

| francesca a răspuns:

Inainte sa te apuci sa mananci tot felul de alimente nesanatoase pentru organism, mai bine ai merge la un nutritionist.acesta iti poate recomanda exact ce ai tu nevoie.sau fa sala, si ia vitamine(dar si acestea tot un medic ti le recomanda)sfatul meu este sa te duci la medic sau la nutritionist.

| axney a răspuns:

Sa te ingrasi sanatos? vreai sa depui grasime sau masa musculara?
Daca vreai masa musculara, nu exista alimente sa faca asa ceva, altfel cei ce ar vrea sa adauge masa musculara ar sta in restaurante dar nu in sala happy Daca vreai sa depui grasime sanatoasa, ti-o recomand doar pe cea vegetala (alune si nuci, nu uleiurile lor; avocado)... Coastele de porc sunt grasimi saturate (ca toate grasimele animale si cele de cocos). adica la temperatura camerei grasimea saturata e solida (ciocolata (grasime din nuca de coco), untura, cascavalul) si se depun in artere (probleme cu inima au doar cei ce consuma grasimi saturate! - nu ti le-as sugera deloc). Asa cum ziceam consuma alune si nuci in salate happy