| claudiacla1610 a întrebat:

Creste miopia dacă stai mult pe telefon, laptop, televizor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Tatăl tău poartă ochelari de micuț? Sau dinainte să te naști tu?
Dacă da, atunci se pare că e miopie moștenită, care va crește într-un interval de timp destul de întins...
Dacă tatăl tău a făcut miopie DUPĂ nașterea ta, sau recent, atunci ai miopie dobândită, care se va opri într-o zi.
Probabil ai stat mult la televizor, calculator, becul stâns în cameră și doar lumina de la cele 2.
Probabil, deși ți-a fost somn, în loc să te culci, ai preferat să te uiți în continuare. Și na... miopii "strâng" ochii, ca să vadă. Așa ai făcut și tu, până ți-ai dat seama că nu mai vezi cu ochii relaxați, DOAR cu ei strânși. Așa a apărut miopia.

Suplimente alimentare: Myoops. E bun pentru oboseala oculară și ține miopia în loc, cât de cât + multe fructe naturale, de la țară.

10 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

DA. Ochii se obosesc și slăbesc. Încearcă suplimente pentru miopie și evită telefonul, calculatorul, televizorul, sau te poți uita mai rar.

| ancaval a răspuns:

Părinții tăi au ochelari?

Miopia poate crește până pe la 25-26 de ani, dacă este dobândită. Există și miopie moștenită, care crește cam toată viața.

Fructe multe!

| claudiacla1610 explică (pentru ancaval):

Doar tata

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Crește oricum, numai miopia simplă se oprește pe la 20 de ani. Ecranele îți obosesc ochii, bagă filtre de lumină albastră peste tot sau ochelari de protecție și evită să stai cu orele.

| claudiacla1610 explică (pentru ancaval):

Acuma 5-6 ani a început sa poarte

| ancaval a răspuns (pentru claudiacla1610):

Înțeleg. Am răspuns deja.

| claudiacla1610 explică (pentru ancaval):

Dar dacă stau cu tot cu ochelari? tot creste nu?

| ancaval a răspuns (pentru claudiacla1610):

Ochelarii te ajută să vezi clar, poți sta și la televizor. DAR când simți ochii obosiți urgent la somn. Și NU strânge din ochii.
Orice e permis, dar cu limită, bineînțeles.

1. Câți ani ai?
2. Când a apărut miopia?
3. Cât de des ai schimbat ochelarii, până azi?
4. Ce dioptrie ai acum?

| claudiacla1610 explică (pentru ancaval):

1.15
2.acuma 3-4 luni
3.pai îi am de 2 luni
4.-1.25 și -1.00

| ancaval a răspuns (pentru claudiacla1610):

-1,25 și -1, 00?

Na, părerea mea ar fi alta dacă vorbim de dioptriile astea. Nu o zic care, pentru că tu ai un medic, pe care trebuie să îl asculți, mai ales că ești minoră.

Atât te sfătuiesc:
1. suplimentele alimentare, de care am vorbit mai sus, poți chiar întreba medicul de ele. Sunt naturale.
2. Fructe proaspete și, din nou, naturale. Da? + legume.
3. Somn normal.
4. Telefon, televizor, mai rar, nu exagerat.
5. Fără țigări, pentru că fumul afectează corneea. Fără alcool, cofeină, pentru că îți crește tensiunea intraoculară. Fără efort exagerat de mare, pentru că retina e mai subțire, și în cazul miopilor are risc de dezlipire, care necesită operație urgent. În rest... viață normală. Nu ai stres.
6. Înainte să schimbi ochelarii, pentru că vine ziua când trebuie să îi schimbi, TREBUIE să faci diferența dintre OBOSEALĂ OCULARĂ și CREȘTEREA DIOPTRIEI.
Când ai ochii obosiți, vederea scade, dar asta NU înseamnă că a crescut dioptria. Deci NU trebuie alți ochelari.

Valoarea dioptriei se stabilește când ochii sunt odihniți.

Și da, cu sau fără ochelari, dioptria crește până la o anumită vârstă. Nu e tragedie, așa e miopia. Eu am zis mai sus, cum poți să "tragi de timp", adică să-i îngreunezi creșterea.