| asdhakdf a întrebat:

Cum ar trebui sa arate meniul ideal pentru o zi? Cu trei mese principale si doua gustari. Si sa contina toate tipurile de substante : proteine, lipide, glucide etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Exemple de meniuri zilnice sanatoase:Mic dejun-iaurt+cereale(fulgi de ovaz,grau)sau lapte+paine integrala sau ou fiert+rosii(castraveti, salata verde). Pranz:supa(cu legume in ea) sau ciorba dreasa cu iaurt, felul 2-salata de cruditati(varza,rosii,salata verde,sfecla rosie)+branza telemea/cascaval,sau leguminoase(fasole,mazare) fierte cu ceapa si rosii+carne de pui(la cuptor/gratar/fiert),sau orez cu legume+peste(la cuptor/gratar/fiert), sau salata de cartofi fierti+ou fiert+rosii+masline, sau paste fainoase+legume+branza.Cina,lapte cu paine integrala sau mamaliguta cu lapte sau cu branza telemea.Gustarile pot fi din fructe proaspete bine coapte.

2 răspunsuri:
| Zapacitaaaa a răspuns:

Parerea mea, nu sunt experta insa asa consider eu:
Dimineata 08.00-08.30 un bol de cereale cu lapte sau paine cu branza de vaci + cafea/ceai.
Gustare 11.00-11.30 Un fruct
Pranz 14.00-14.30 File de peste cu garnitura de legume de exemplu
Gustare 16.00-16.30 Un iaurt degresat
Cina 18.30-19.00 O salata de legume cu putin piept de pui.

Acesta este un exemplu cum ar trebui sa mananci sanatos si sa ai parte de toate tipurile de substante, parerea mea.
O zi buna in continuare!

| Ady_Dutu_1994 a răspuns:

Buna, micul dejun(masa regelui) trebuie sa fie cea mai bogata gustare a zilei,eu de exemplu in fiecare dimineata beau ceai cu lamaie si mananc pateu pe paine, pana la pranz iti mai trebuie o gustare de preferat ceva dulce. La pranz ceva care sa contina carne si cu supa, iar o gustare dulce iar seara ceva foarte usor pentru a putea dormi bine ex: lapte, iaurt, branzica ce iti place tie.