| Mauve a întrebat:

Cum as putea sa scap mai repede de raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija sa fie cald in camera in care stai, sa nu stai in curent si imbraca-te corespunzator.Este bine daca optezi pentru bai in aceasta perioada si usuca-te cat mai repede dupa terminarea ei(poti apela la uscatorul de par, daca consideri ca e mai ok asa decat sa-l lasi sa se usuce in mod natural). In rest, bea ceaiuri fierbinti si consuma alimente calde(perfecte si in cazul prevenirii racelii). Un medicament pe care-l recomand calduros este Oscillococcinum; l-am incercat si eu si am fost foarte multumita de el(mi-a trecut raceala neasteptat de repede). Insanatosire grabnica

8 răspunsuri:
| zacrazy a răspuns:

Daca e doar raceala... Paracetamol sau Fervex. Raceala tratata trece in 5 zile iar ce netratata in 7 laughing Nu are rost sa te agiti prea mult.

Răspuns utilizator avertizat
| AikkoxD a răspuns:

Ia Fervex dimineata, la pranz si seara. Nu are gust asa rau.
Si bea multe multe ceaiuri. Nu are rost sa te indopi cu multe medicamente. Bea lichide si stai mai mult in casa, imbracata bine.
Roag-o pe mama ta sa-ti faca un masaj cu spirt, sau cu alcool. Astfel iese raceala din tine.

| M3HappyKid a răspuns:

Pe primul loc e sa ai vointa si sa fi ambitioswinking
Pe al 2-lea ceaiurile, si caldura
pe al 3-lea medicamentele

insanatoshire grabnica!winkingkiss
poooPkiss

Răspuns utilizator avertizat
| MDLNA a răspuns:

Buna Smile!
Uite ce te sfatuiesc, du-te la doctor daca deja nu te-ai dus, fireste, si o sa-ti dea medicamente ( si eu le detest ).
Urmareste sa le iei regulat dupa cum scrie pe cutiute/sticlute etc.
Zii mamicii tale sa iti faca ceai, de asemenea iti recomand sa bei pastilele cu ceai!
Inafara de ceai.nu stiu ce sa zic, apa sucuri nu prea sunt indicate.
Stai prin casa, fa-ti o ocupatie, si daca iesi afara, imbraca-te bine, un fular, o caciulita, ceva.
In casa nu te imbraca cu multe haine caci o sa fie mai rau. Ceva lejer, poti sa stai si in pijamale! laughing
Funda?

| Coccco a răspuns:

Pai in primul rand multe lichide si repaus la pat o saptamana:*.
fundabatting eyelashes?

| nousername4875 a răspuns:

Bea cit mai mult ceai cu romanite