| Vernusio a întrebat:

Cum decurge o sedinta la psiholog? A fost cineva? Cum v-ati simtit? V-a ajutat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, te simti mai eliberat si optimist. Daca simti nevoia, du-te. Te ajuta sa vezi altfel lucrurile.

| Freya1 a răspuns:

In general te ajuta sa vorbesti cu un psiholog petru ca nu te judeca te asculta te intreaba.In functie de ce probleme ai aia te intreaba plus niste chesti din trecut din copilarie sa isi dea seama de felul tau de a fi caracterul tau si sa poata sa isi puna un diagnostic si sa gaseasca o rezolvare la problemele tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii zici ce vrei si amandoi incercati sa gasiti o rezolvare. Recomand! Cei mai de treaba oameni. In loc sa dai bani pe pomelnic si alte prostii mai bine dai la psiholog.

| credeintine a răspuns:

Buna! In primul rand este important sa te simti in largul tau sa mergi si psiholog si nu sa fii "impins" de cineva de la spate sa mergi. In al doilea rand este important sa gasesti un psiholog potrivit pentru tine.
Eu am fost si merg de ceva timp. Pe mine m-a ajutat destul de mult. Psihologul a devenit cel mai bun prieten pentru mine deoarece nu ma judeca, este acolo pentru mine si pot sa ii povestesc tot ce imi doresc fara sa-mi fie rusine. Am auzit ca in strainatate multi merg chiar saptamanal pentru a povesti ce li s-a intamplat in acea saptamana. Deci nu este o rusine sa megi, deoarece multi cinfunda psihologul cu psihiatrul ceea ce este complet gresit. Ca si parere personala nu spune prea multor oameni daca o sa mergi deoarece pot exista reactii gresite : de judecare si multi ar putea sa rada.
Concluzie: daca simti nevoia sa mergi mergi, insa daca nu crezi ca te va ajuta nu te duce, cheltui banii degeaba pentru ca totul porneste de la a crede ca te va ajuta. Apropo prima sedinta va fi ca de introducere, pentru a te cunoaste iti va pune niste intrebari sau vei face niste teste/chestionare. Fiecare psiholog are metoda lui de abordare.
Multa bafta!

| hatteya a răspuns:

Da, se merită să mergi la psiholog, chiar ajută, te poți deschide în fața psihologului legat de toate probleme care te frământă și el te va ajuta să ti le rezolvi. Temeri, căderi nervoase, tristețe din diferite motive și multe altele.