| BOOBZen a întrebat:

Cum fac ca sa nu mai am cosuri:le sparg sau nu? Fiindca nu mai inteleg nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică o mască cu acid salicilic pe ele, apoi un tonic antiseptic și tinctură de propolis.
Așa obții un proces de uscare a lor, fără urme și cicatrici.
Pa, pa.

| Pitic a răspuns:

Se zice ca nu e bine sa le storci pentru ca iti raman semne, asa e iti raman daca nu stii cum sa le storci si o sa iti apara altele daca nu le scoti si radacina.
Eu zic sa le storci pentru ca, lasandu-le in timp vor deveni puncte negre happy
Din propria experienta itispun sa o pui pe mama ta sa ti le storca sau chiar tu daca ai unghiile mari happy numai sa scoti si radacinile si ar fi bine s ate speli bine pe fata inainte de ale storce si dupa c ele storci uzi un disc demachiant cu spirt si dai pe fata, sau cu un demachiant sau lotiune tonica.
Iti recomand o masca pentru fata : 1 albus de ou bine batut pana devine spuma apoi adaugi 2 linguri de malai si mai amesteci putin, te speli bine pe fata si apliki compozitia masandu-ti fata, stai 5 minute cu aceea masca pana simti tu ca nu mai poti, pentru ca va incepe sa te stranga fata. Aceasta masca e buna pentru punctele negre dar si pentru a avea o fata mai fina.

| Pitic a răspuns:

Funda/:d

| Diaste a răspuns:

Asta conteaza mai putin. Cel mai iportant este sa iti mentii pielea de pe fata extrem de curata. In momentul in care sebumul de pe fata intra in contact cu diferiti microbi in pori de formeaza o infectie, astfel rezultand cosurile. Te sfatuiesc sa folosesti produse de curatare zilnic(gel de curatare) si daca iti ies cosuri, mai ales din acelea mari, sub piele, sa nu le spargi pentru ca risti sa iti ramana semne pe fata (iti spun din proprie experientabig grin)

| andypandy_2709 a răspuns:

Deci sa nu le spargi niciodata, deoarece iti ies mai multe(si sugur nu vrei asta)deci eu am aceeasi problema(eu am acnee, si u s-ar putea sa ai)asa ca uite cateva reguli:1. spala-te pe fata dimineata si seara(cu sapun).2.cosurile uneori apr din cauza bretonului(asa ca incearca sa stai cu fruntea curata, goala).3.vezi ca la farmacie sunt creme pentru cosuri asa ca poti sa-ti iei si dupa ce te speli te poti da cu crema in zonele infectate.4.iti dau un mic sfat eu uneori daca am cosuri (care au varf)cea mai buna metoda sa scapi de ele este sa nu le spargi, da si stiu ca nu poti sta asa cu ele asa ca da cu acetona doar pe varf seara daca se poate (deoarece varful se va usca si va dasea )si e ff simplu.succes.funda? vot?

| andreyutzzu3 a răspuns:

Ca sa nu mai ai nu prea ai ce face. Poti doar sa le lasi in pace ca sa nu se vada prea tare. Daca le spargi or sa se vada mai tare

| SakuraHarunoさくら春野 a răspuns:

Eu stiu ca daca ai cosuri sparge-le.Ca sa nu ai cosuri, incearca sa de dai cu crema pe fata si cu spray pentru fata. Sper sa te ajute si bafta cu cosurile!

| Luke a răspuns:

Mai bine nu le sparge, ca raman urme, foloseste o crema pentru cosuri

| D a răspuns:

Buna.Iti recomand sa nu le spargi pentru ca asa ele se raspandesc si risti sa se si infecteze.Pana nu demult am avut si eu problema asta, am avut o eruptie de cosuri in zona barbiei si pe langa buza pana mi-am comandat de la avon setul de ingrijire Clearskin professional(cele gri) la pretul de 37 ron.Acesta consta in 3 produse, gel de curatare exfoliant, dischete astrigente si lotiune de zi matifianta si folosite in mod regulat dimineata si seara la mine a dat rezultate. Daca cumva ti se cojeste fata foloseste gelul de curatare doar o data pe zi si foloseste in schimb servetele demachiante sau un demachiant. Tin sa precizez ca problema cu cosuri o aveam de aproximativ un an in care am tot incercat produse iar acest set a functionat. Sper sa functioneze si la tine in caz ca te hotarasti sa incerci dar trebuie sa nu uitam ca depinde si de tipul de ten si acelasi tratament ce a functionat la mine s-ar putea ca la alte persoane sa nu aibe efect. Sanatate!