| Tonyyy a întrebat:

Cum imi calculez greutatea? Am 155 si 13 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Salut tony. Banuiesc ca te-ai exprimat gresit.
Greutatea se ia cu un cantar(nu poate fi calculata) asta stii si tu deja.
Probabil te intrebai cum se calculeaza indicele de masa corporala.(adica daca te afli in standardele normale de masa.
La inaltimea ta si varsta ta ar trebui sa ai intre 35 si 58 kg aproximativ.

| RainOfColors a răspuns:

Formule pentru calculul greutatii ideale

Formula lui Lorentz modificata
Calcularea greutatii ideale in functie de inaltime, sex si varsta

Barbati: Greutatea ideala = [inaltimea (cm) -100 - ( (inaltimea-150 ) /4 )] + ( (varsta-20) /4)

Femei: Greutatea ideala = [inaltimea (cm) -100 - ( (inaltimea-150 ) /2, 5)] + ( (varsta-20) /6)

Formula lui Creff
Calcularea greutatii ideale in functie de inaltime, varsta si constitutie

Constitutie normala:
Greutatea ideala = (inaltimea (cm) - 100 + varsta (ani) / 10 ) x 0, 9
Constitutie zvelta:
Greutatea ideala = (inaltimea (cm) - 100 + varsta (ani) / 10 ) x 0, 9 x 0, 9.
Constitutie robusta:
Greutatea ideala = (inaltimea (cm) - 100 + varsta (ani) / 10 ) x 0, 9 x 1, 1
Formula lui Creff pentru calculul greutatii ideale corecteaza formula lui Lorentz luand in calcul varsta si constitutia.
Astfel, pentru o persoana cu constitutie zvelta, greutatea ideala va fi cu 10% mai mica comparativ cu alta cu constitutie normala. In schimb, greutatea ideala a unei persoane cu constitutie robusta va fi cu 10% mai mare decat a unei persoane cu constitutie normala.

Pentru a afla ce tip de constitutie aveti, puneti degetul mare si aratatorul in jurul incheieturii mainii.

Cand degetele se suprapun, aveti o constitutie zvelta;
cand degetele se ating, constitutia dvs. este normala,
si cand degetele nu se ating, aveti o constitutie robusta.
Calcularea greutatii ideale in functie de IMC

Indicele de masa corporala (IMC sau BMI - Body Mass Index) este folosit indeosebi pentru definirea obezitatii. Dar, daca plecam de la acest IMC putem estima si greutatea ideala (greutatea ce corespunde unui imc de 21, 75).

Greutatea ideala = inaltimea (m) x inaltimea (m) x 21, 75

Pentru un adult cu inaltimea de 170 cm, obtinem GI = 1, 70 x 1, 70 x 21, 75 = 62, 75 kg

In functie de valorile considerate normale ale IMC-ului, putem determina greutatea minima si greutatea maxima acceptabile:

Greutatea minima = 1, 70 x 1, 70 x 18, 5 = 53, 45 kg Greutatea maxima = 1, 70 x 1, 70 x 25, 0 = 72, 25 kg
Sper ca te-am ajutat.

| 12AA a răspuns:

Inaltimea impartita la greutate si inca o data la greutate. Funda?

| Almássy a răspuns:

Deci,sa zicem ca esti boy, greutatea ideala pentru tine e de 45 kg adica 55-10 asa se facelaughing

| Against a răspuns:

Cu un cantar?

| temugin a răspuns:

Trebuie sa ai 55 de kg
maxim 60

| mafiotuXXL a răspuns:

Cu cantaru daca nu ai cantar du-te cumparati cu 10-25 de lei laughing asa iti calculezi.

| Lollipop023 a răspuns:

Exemplu: dacă sunteţi femeie, aveţi înălţimea de 170 cm şi vârsta de 34 de ani, greutatea ideală este:

(50 + 0, 75*(170-150) + (34-20)/4)*0,9 = 68, 15 Kg.
Incearca si tutongue

| 2PacKilluminati a răspuns:

Inmultesti anii cu inaltimea.

| crazyvioletflame a răspuns:

Daca vrei sa stii care e greutatea ideala inaltimii tale, este inaltimea(55, fara acel metru) minus 10 kg(nu stiu de ce 10kg, dar sunt 100% sigura ca asa se face) : 55-10=45, GREUTATEA TA IDEALA E DE 45 KG!

| Madalina_Simona_1992 a răspuns:

40 165