| PuяpℓeMusic a întrebat:

Cum imi dau seama ca am nevoie de ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| www.ditoate.ro a răspuns:

Te duci la oftalmolog. dar ar fi bine sa incerci la 2. pentru ca sigur iti vor recomanda ochelari dar macar sa vezi daca iti prescriu aceeasi reteta. eu am fost si am trecut toate testele insa mi a spus ca tot am nevoie de ochelari pentru ca momentan imi corecteaza cristalinul eroare. ce vrei stategie de piata... toti vor sa si vanda produsele... daca nu ai ameteli cand citesti atunci evita sa te duci. parerea mea

15 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Dac vrei sa te verifici daca vezi bine, alege o colega sau coleg cu ochelari (pentru ca acestia SIGUR vad bine) si scrieti pe tabla litere aleatoriu din ce in ce mai mici(ca la oftalmolog). Si de la o distanta mai mare comparati pana unde puteti citi fiecare coret.Va va arbitra altcineva! Daca vezi bine ar trebui sa vezi cat persoana cu ochelarii la ochi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De regula, ametesti, te doare capul, cand citesti sau te uiti la tv te dor ochii si ai senzatia ca vezi prin ceata. Un control la un medic oftamolog e foarte indicat.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca iti pui intrebarea probabil ca ai nevoie. Ochi obositi fara motiv, tulburari de vedere, sau chiar ameteli sau dureri de cap dupa ce citesti. Vezi un oftalmolog. Medicul de familie iti poate recomanda unul, sau poti merge oriunde. Intr-adevar verificarea in mai multe surse inainte este indicata, nu e obligatoriu ca primul rezultat sa fie precis.

| Ana a răspuns:

Cand numai vezi bine, vezi in ceata, sau numai vezi la distanta.

| AGGA a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa te duci la un controltonguehappy

| BiaJ a răspuns:

Te poate durea capul.ameteli.durerea ochilor. oricum un control nu strica...succes

| kUuKii a răspuns:

Pai daca nu vezi bine... ai nevoie. e de ex nu vad la tabla si am fost la doctor si a zis ca am nevoie de ochelari...

| TwixulDrept a răspuns:

Daca nu vezi de aproape
sau daca cand un obiect este mai departe si tu trebuie sa strangi ochi ca sa-l vezi

| elamit a răspuns:

Atunci cand te ustura ochii, te deranjeaza lumina de la tv si pc, lacrimezi cand e soarele puternic

| ticandru a răspuns:

Ce intrebare mai e si asta? Bineinteles ca ai nevoie de ochelari doar atunci cand constati ca nu mai vezi bine.

| ramona_4785 a răspuns:

Pai pentru inceput te duci la medic el stie cel mai bine ce trebuie sa faci. Daca te doare capul si ai ameteli e posibil sa ai nevoie de ochelari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Control la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stari de ameteala; stai jos te ridici brusc mergi putin; vazut inceata la mare distanta straight face straight face

| bruneta22_8529 a răspuns:

Daca te dor ochii, daca te pisca,, daca nu mai vezi bine, nici la departare nici de aproape, daca iti lacrimeaza cand citesti sau te uiti la tv...

| SADELINA a răspuns:

Buna,pai eu am programare joia asta la oftalmolog, dar pe mine ma ustura foarte tare ochi cand citesc, cand privesc la tv, cand stau la pk, si cand soarele este foarte puternic si uneori vad cu ceata