| andreig a întrebat:

Cum iti poti regla programul de somn, astfel incat sa dormi putin (max 7 ore) si sa te trezesti odihnit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Organismul uman are nevoie de 7-8 ore de somn pe noapte.depinde si ce activitate prestezi in timpul zilei. daca nu faci munca fizica la servici, deci ai un job lejer, si acasa nu te asteapta un copil mic care sa te stoarca de energie, atunci poate ca ti-ar ajunge si 6 ore de somn.

| costymaximus a răspuns:

In primul rind nu trebuie sa te culci cu burta plina.Deci evita o masa copioasa inainte de programul de somn.

| hasegawa a răspuns:

Nu iti trebuie nici un tratament, incerca timp de o saptamana sa dormi exact cu 7 ore inainte sa trebuiasca sa te trezesti, primele zile o sa fi rupt/rupta de oboseala, insa dupa o saptamana nu vei mai dormi mai mult de 7 ore si vei fi fizic ok.
Incercat de mine cu program de sase ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doctorita naturista la care merg eu doarme 3-4 ore din 24 si printr-un tratament special naturist desigur reuseste sa se si odihneasca si sa fie eficienta la maxim! fara cafea sau energizante peste zi, doar prin folosirea unor remedii care se adreseaza strict felullui ei de viata. fain, nu?

| Luky_6032 a răspuns:

Prin obisnuinta, te culci devreme (undeva intre 10 si 11 seara) si te trezesti dimineata, faci un dus sa te trezesti mai mult si sa fii mai fresh. Eventual inainte de somn bei o cana de ceai sau lapte sa dormi mai linistit si usor happy

Iar in timp te vei obisnui (asta in caz ca nu iti schimbi programul de somn) si te vei trezi mereu fresh si odihnit