| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa ma inalt daca cartilajele de crestere mi sau inchis!
as face ORICE! pls dau funda plus vot la cel mai bun raspuns :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Buna. sportul ajuta foarte mult.organismul se dezvolta pana in jurul varstei de 21 de ani la barbati, dar nu este o regula.mai poti lua cativa cm si dupa.conteaza sa respecti cateva regului.il ajuta foarte mult sportul(ciclism,alergat, inot, baschet). odihna din belsug.sa un sara peste orele de somn e foarte important.o alimentatie echilibrata este de asemena foarte importanta.multe legume, fructe.grasimi si zaharuri cat mai putine.si o hidratare buna.si multe lactate.contin calciu.dar calciu nu se poate fixa in oase fara vitamina de.de il obtii din peste de orice fel si de la expunerea la soare(produce pielea de).dar sa fie de maxim 15 min.o hidratare corespunzataore este de asemena foarte importanta. evita sucurile gen cola pepsi,fanta etc. daca chiar simti nevoia de un suc incearca sa bei nestea,lipton, granini, prigat.sa fie cat de cat natural. sper ca te-am putut ajutahappy

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa inchiderea cartilajelor de crestere, nu mai exista metoda viabila de crestere in inaltime. Operatiile sunt foarte dificile, duc cam la un an de imobilizare completa si la inca 3-4 ani de recuperare si se fac numai la cei cu inaltimi foarte mici.

| TimpFaraTimp a răspuns:

Incearca inotul si basketul, am un prieten care a reusit sa se mai inalte