| just|breathe a întrebat:

Cum pot sa scap mai repede de raceala, fara prea multe medicamente? Nu prea am chef sa lipsesc de la scoala, asa ca daca nu o sa ma insanatosesc mai repede o sa stau acasa vrand, nevrand.Va rog sa ma ajutati! Orice sfat este bine venit! Multumesc.(trebuie sa mentionez ca imi curge foarte tare nasul, stranut si imi este foarte rausad)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PauLa.M a răspuns:

Un rachiu fiert big grin

44 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca daca folosesti mai multe medicamente amestecate adica daca iei paracetamol acum dupa o ora iei nurofen iti afecteaza ficatul straight face si nu e de bine poti sa dai in apendicita straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te invelesti in pat si stai sa transpiri bei multe lichide si stai langa calorifer vreo fumatate de ora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/design/images/emoticons/2.gifNu stiu, si eu st racita de vreo doua zile. m-am saturat. imi curge nasul, ma doare capul, am luat mai multe medicamene, am baut si ceaiuri, dar degeaba. nu mai merge nimic... ce sa fac'?

| alexandraind a răspuns:

Stiu trebuie sa ia un fervex sau seara un lighean cu apa oporita si cu sare nu strica sau un sirop de tuse pentru nas niste picaturi care se numesc navomer e foarte bun si eu sunt racita sa stiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu pot sa vb ma doare rau in gat si imi curge nasul! luni trebuie sa ma duc la schi si as vrea sa imi treaca pana atunci ma puteti ajuta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poti sa iti faci baie la picioare cu sare.adica iei apa fierbinte si pui in ea sare mai multa si ti picioarele acolo ...pe mine asta ma vindeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat toate metodele babesti... dar se pare ca am un virus puternic. Maine cica ma duc la muntelaughing. Eu una de-abia pot sa respir, febra mi-a urcat iar ...genial nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu aceeasi raceala si te sfatuiesc sa ie-i coldrex pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa fac ca nu mai scap de raciala ata imi curge nasul mereu si stranut mereu ma simt nasol tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci trebuie sa stai acasa si sa faci o baie fierbinte la picioare si sa iei niste medicamente sper ca te insanatosesti mai repede

\

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa iei o ceapa fai o gaura si pune zahar
astepti o zi pana se face un suc
il bei si pana seAra iti trece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai am un sfat:
stai numai in pat daca ai febra dezvelestete si stai in maieu sa iti scada febra si...iei o lamaien si o mananci cu zahar pe toata cu tot cu coaja pentru ca are vitamine, ascultama pe mine ceva si eu sunt ra cita si am facut cum ti-am scris si ma simt mai bine.
insanatosire grabita!

| hey_5699 a răspuns:

Ia trahisan ajuta!

| lianaiovan a răspuns:

Stai in pat, bine infofolit, sa transpiri, fa bai fierbinti, si te vei simti mai bine! Daca nu un fervex ar putea merge! Succes!(Si eu sunt la scoala si sunt racita cobza.)