| just|breathe a întrebat:

Cum pot sa scap mai repede de raceala, fara prea multe medicamente? Nu prea am chef sa lipsesc de la scoala, asa ca daca nu o sa ma insanatosesc mai repede o sa stau acasa vrand, nevrand.Va rog sa ma ajutati! Orice sfat este bine venit! Multumesc.(trebuie sa mentionez ca imi curge foarte tare nasul, stranut si imi este foarte rausad)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PauLa.M a răspuns:

Un rachiu fiert big grin

44 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Eu, cand am stari gripale...asa cum ai tu acum... i-au fervex pliculete pentru adulti!
bei cate 4 pe zi, si vezi, daca dupa vreo 3 zile de tratament nu se amelioreaza... du-te la medicul de familie, si o sa-ti prescrie el ceva...antibiotice probabil!
mai poti face seara inainte de culcare bai cu apa fiebinte la picioare(atat cat suporti)si sa adaugi in apa un pumn de sare!
sanatate!

| Leea1234 a răspuns:

Referitor la metoda paulei... poti sa pui si vreo doua boabe de piper!
si serios ca are efect!
dar sa nu bei ...mai mult de un pahar!

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Inainte de culcare fa o baie foarte calda cu sare la picioare...si in acelasi timp bea ceai cu miere (daca ai, pune si lamaie) si ia un pliculet de Fervex. Imediat cum ai terminat baia baga-te in pat si inveleste-te bine. A doua zi ar trebui sa te simti ceva mai binewinking

| SweetCandy a răspuns:

Bea ceiuribig grin ajuta ff mult si nici nu iti chinuie stomacu si infuzii cu sare....seara faci baie la picioare cu apa fff calda in care pui 3-4 lingurite de sare! ( e babesc dar sanatos)happy sanatate multa!

| cristinna23 a răspuns:

Cel mai bun remediu e sa te duci la doctor, sa-ti dea niste medicamente

| Daddy_9411 a răspuns:

Un coldrex, o baie fierbinte la picioare cu niste sare mai mare in ea si daca chiar vrei sa scapi uda`ti si sosetele cu otet si stai in plapuma dupa astea. Eu zic k asa e cel mai binehappy

| just|breathe explică:

Multumesc tuturor >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu is racit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pna anul asta nu raceam decat o data de 2 ori pe an...anul asta am racit de vreo 5 6 ori nu stiu ce dracu. de obicei pe mine ma tine o raceala maxim 3 4 zile. remediu happy :faci de 2 3 ori pe zi baie fierbinte cat de fierbinte suporti apa (pui un kilogram de sare in cada) pe urma iei un fervex pentru adulti si bei un litru 2 de ceai si in cateva zile esti ca nou ...eu nu mai pun nici picaturi in nas dupa ce ies din cada mi se desfunda si nasul.sau daca te tine te duci in parc si alergi 20 30 de minute usor bine infofolit si te duci direct acasa bagi o baie iei fervex te infofolesti si somn (o sa schimni 2 3 bluze intr-o nopate ) bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stea in pat, sa transpire, sa bea mult ceai, sa manance usturoi. e miraculos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un ibuprofen 600.este o pastila roz maricica care te ajuta in orice situatie. poti lua doua pe zi. daca iti curge nasul, ia un strepsils cu ulei de eucalipt si menta si fa o inhalatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te afumi cu malai. pui pe un carbune din soba malai si te afumi cu el tragi pe gat si pe nas. e fffff bine si eu am patit asa si m am afumat si gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai baie fierbinde la picioare, ceaiuri, fructe...nu cumpara coldrex.nu prea are efect big grin daca te ustura in gat fa-ti ceai si pune o lingura de unt in el, asa iti va trece :*

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt racita...eu de obicei beau un shatou si baie cu sare fff fierbinte si imi trece in 2-3 zile big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FRATE imi vine sa ma culc si iar si iar si ma ridic din pat plec la aie joc metin si trebuie sa ma duc si la antrenamesnrte pls zicetim cum sa fa ca ma fac bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de culcare fa o baie foarte calda cu sare la picioare...si in acelasi timp bea ceai cu miere daca ai si lamaie si i-a un pliculet de fervex. Imediat cum ai terminat baia baga-te in pat si inveleste-te bine. A doua zi ar trebui sa te simti ceva mai bine. si eu sunt racita sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bei dimineata un ceai cald cu miere de albine si lamaie.la pranz o supa de pui si searafaci intr-o oala medie mult ceasi(nu trebuie sa bagi lamaie, zahar sau alceva)ceaiul trebuie sa fie neaparat de musetel. pui oala cu ceai undeva pe jos in camera. pui in cearceaf peste tine. tu trebuie sa stai cu, capu in dreptule oalei cu ceai. cearceful pus peste tine(sa acopere si oala)si stai asa vreo ora.vei simiti ca te sufoci dar sa nu renunti.trebuie sa transpiri pe tot corpul. apoi te bagi in pat si te acoperi cu duna. a doua zi carantez ca daca mai bei si ceai esti 95% sanatos. daca vrei sa te vindeci pe loc iei dimineata la pranz si seara o pastila de paracetamol sau nurofen raceala si gripa.intr-o zi esti vindecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze pentru greselile de mai sus dar am fost grabita.am uitat sa mentionez ca o plimbare doua(scurte de vreo jumate de ora) nu strika.
sfat:nu folosi batiste din material pentru suflarea nasului pentru ca se va irita.sa nu abuzati nici batistele de unika folosinta nu ai pentru ca patiti la fel insa intr-un interval mai lung de timp.
sper sa va fie de folos.si scuze inca odata de greselile fakute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceatca sa bei ceaiuri din menta, o baie fierbinte cu 2-3 linguri pe sare ce mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine pentru inceput incearca sa pastrezi o temperatura destul de mare in camera. Daca ai la indemana niste Paracetamol poti sa iei, si foarte important, bea niste suc de lamaia sau tot ce intra in catagaria portocalelor.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci o baie fierbinte bei multe ceaiuri iti faci o frectie cu carmol in cap si iti pui sosete cu otet in picioare dupa acestea te invelesti in cap cu un batic pui o patura pe tine si de pui sa dormi o ora. eu cu astea m-am vindecat in 2 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, si eu st racita de vreo doua zile. m-am saturat. imi curge nasul, ma doare capul, am luat mai multe medicamene, am baut si ceaiuri, dar degeaba. nu mai merge nimic... ce sa fac'?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma simt la fel dar nu am gasit nici un raspuns fara medicamente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stai la caldura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate chiar nu e necesar sa polosesti prea multe medicamente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt si eu.incerc sa scap de gripa dar tot nu merge... mi-am sunat doctorul de familie si mi-a spus ca cu acesta raceala nu-i de jucat...asa ca i-au parcetamol sinus si picaturi de nas care se numesc HUMEX si beau cate 4-5 ceaiuri pe zi si parca incepe sa-mi treaca!sad
Succes!
Mentionez ca ti-am da sfatul de la mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ceai bae calda cartofi pe piept si frcti daca nu-ti trece in 3 zile du-te la dr cu racela nu-i de joc