Întrebare recomandată | AndreeaCr a întrebat:

Cum pot scapa de durerea de masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
49 răspunsuri:
| Denisa1988 a răspuns:

Algocalmin sau nurofen pentru calmarea durerii pentru inceput. Apoi daca nu ai semne vizibile ca problema vine de la masea (carii, inflamatie) poti merge la medicul de familie pentru un control. Durerile de dinti pot insemna sinuzita, nevralgie si multe altele. Altfel daca e cariata sau se umfla, dentistul e cel mai in masura sa rezolve problema.
Sanatate!

| Elena_Puscasu_2000 a răspuns:

Poti sa tii mult periuta cu pasta de dinti unde te doare si sa astepti cateva minute pana vei simti ca va exploda te va dure putin dar va trece

| Razvan991 a răspuns:

Mesteci putin usturoi in gura dupa il ti cu limba la masea si in 10 min nimic nu o sa mai ai. Astept fundita.

| GeorgescuMark a răspuns:

Trebuie sa.ti iti scoti nervi!

| andreeagreynross22 a răspuns:

Ia Aulin sau Avocalmin

| NaieAlexandru a răspuns:

1. Te duci la dentist.
2. Pui niste "tuica" la masea. O tii in gura timp de cateva minute, sau pana cand iti trece durerea.

| Constantin_Tudor_1993 a răspuns:

Depinde,daca ai carie poti sa te duci la doctor daca nu pune niste gheata daca nu du-te la farmacie sau mai bine la medicul de familie

| AnaMaria123456789011 a răspuns:

Draga Andeea,
Eu ti-as spune sa iti pui niste gheata, acolo unde te doare.
Poti sa incerci sa ti-o scoti.
Poti sa iti tii putina tuica cau spirt in gura, dar dupa aceea sa o scuipi.
Sau mai bune te duci la dentist.

| Darius_Darius_2000_pHt3 a răspuns:

I just got a free Minecraft code from http://freeminecraft.cc

| SeBy_SeBy_2001 a răspuns:

Incearca vata cu spirt si punetii in am2 urechi

| UnAltOm a răspuns:

Încearcă "Aulin". Eu atunci când am o durere dentară și nu pot ajunge la medicul stomatolog folosesc acest medicament.

| Podaru_Victor_1995 a răspuns:

Scoateți măseaua.

| Petcu_Andreea_2002 a răspuns:

Te poti duce la medicul stomatolog sau iti poti lua anumite medicamente pentru durere dentara

| Adrinuta a răspuns:

Te dusi la medisi

| Catalinana1231 a răspuns:

Iti pui vata in urechi.Dar decat momentan nu pentru tot timpul

| mk1985 a răspuns:

Fasconal + ketonal si ai scapat