| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de gusa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Eiiiiiiiiii! ce faceti aici? gusa nu se trateaza dupa ureche, e o afectiune destul de serioasa endocrinologica trebuie sa mergi la endocrinolog neaparat si sa faci mai multe analize hormonale sa stabileasca ce grad de gusa ai, daca e mare se opereaza si presupune apoi tratament hormonal de intretinere chiar si toata viata daca e cazul depinde ce extirpeaza la operatie pentru ca daca ramai numai cu un lob al glandei tiroide atunci trebuie sa faci si tratament mai serios, daca nu mergi la medic gusa poate creste mult in volum si afecteaza corzile vocale sau sa te sufoci noaptea in timpul somnului si nu cred ca vrei sa ajungi la asa ceva ...sau mai rau. dr stabileste daca e nevoie de iod care si acela trebuie dozat si pe termen mai lung nu poti face tu exces de iod asa cum vrei nici din sare nu il iei suficient asa cum scriu altii (prostii de altfel)deci mergi tu frumusel la dr si se rezolva cu competenta. Daca vorbesti de altfel de gusa (ca nu ai specificat de care e vorba )cum ar fi cea de la grasime sub barba asa cum au obezii atunci aceea se rezolva la cosmetica cu masaje pentru.gusa aceasta si sa incerci sa nu stai mult cu barba in piept ca favorizeaza formarea ei, deci faci exercitii etc.cam asta ar fi la ce explicatii ai dat nu pot sa imi dau seama despre ce fel de gusa vorbesti.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Se recomanda consumul de nuci dar si'' polenul ''este recomandat in tratarea gusei. Cura cu polen se face 2 luni de zile 1kg.de polen, prima saptamana in fiecare dimineata o lingura rasa de polen. Adoua saptamana in fiecare dimineata 1 lingurita cu varf de polen, saptamana a 3-a ca saptamana 1, saptamana 4 ca saptamana 2 in modul acesta se continua pana la terminarea curei. Sa dea Dumnezeu sa va faceti bine.

| Gregory a răspuns:

Ce fel de guşă? Endemică, lipofilă etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mama sufera de gusa si din cate stiu eu trebuie sa se opereze
incearca iod ca de aceea se dadea in scolii iod pentru gusa acum nu se mai da pentru ca sarea de masa este iodata