| LemonCandy a întrebat:

Cum pot scapa de negi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mistajam a răspuns:

Ii storci.

| Sophie90 a răspuns:

Si eu am unu si ma chinui de o gramada de timp cu el cred ca ar trebui sa te duci la doctorul de familie sa te ajute...

| rolfenstein a răspuns:

Este un spray la farmacie din cate am auzit care ii ingheata definitiv.succes

| selena_4874 a răspuns:

Este un produs DUOFILM.chiar merge, acum folosesc.dermatologul mi l-a recomandat. aplici doar pe neg si in 2-3 zile s-a dus.acuma depinde si de caz.p.s.costa in jur de 14 lei, dar merita.

| Demoiselle a răspuns:

Deea draga! Iti spun din proprie experienta.
Acum vreo 5 ani am avut si eu un neg pe mana. M-a deranjat foarte tare, era oribil dar cel mai mult l-a deranjat pe tata care vroia sa ma duca la medic sa il taie.
Bineinteles ca mi-a fost frica asa ca am inceput diferite tratamente:
1. tinctura de rostopasca de 3 ori pe zi, IN ZADAR!
2. Verruca removal gel, de la Scholl, in ZADAR!
Pana cand cineva(SA NU RAZI) mi-a spus sa merg la farmacia veterinara sa cer unguent pentru negii de pe mameloanele vacilor si sa il aplic pe neg in mod regulat. Am uitat exact cum se numeste alifia, dar am cumparat-o si asa am scapat de oribilitatea aia de neg!
E modalitatea prin care scapi sigur de el! succes!

| katy a răspuns:

Este o solutie la farmacie care ii ingheata.nu mai stiu cum se numeste spune farmaciste-i ca stie ea despre ce e vb si e super bun

| Dummi a răspuns:

E important si unde ai negii, daca is vaginali ar trebui sa-ti faci si un test papanicolau, pe langa cauterizare sau conizatie.

In rest de negi scapi prin cauterizare (ardere), care poate fi criocauterizare - adica ti-i ingheata - se face doar in clinica de dermatoloogie sau cosmetologie unde au aparatul necesar; lasercauterizare - adica ti-i arde la propriu - dar nu te speria - doar negul! si poate fi prin ardere chimica - toate solutiile, creioanele, tincturile, plasturele speciale samd pe care le gasesti in comert.

Daca ai unul pe o suprafata usor accesibila gen mana, picior... incearca varianta simpla si ieftina cu solutia pentru negi de care intrebi in farmacie si o cutie de plasuri obisnuiti. Aplici cateva picaturi pe neg si dupa lipesti un plasture obisnuit pana la urmatoare aplicare. Asa trebuie sa faci de 5-6 ori pe zi, 3 zile consecutiv, de fiecare data schimband plasurele cu unul uscat si curat. Din ziua a 4 negul se considera ars, dar tu totusi terbuie sa pastrezi un plasutre uscat si curat pe el, (evident schimband-ul cel putin odata pe zi cu unul nou) pana in aproximativ ziua a 10a cand pielea se va reface pe locul unde a fost negul. Bafta!

| Mirelutzz a răspuns:

Sprayu ala mnu-i bun de nimic.mie mnu mi-a mers.sunt in schimb la farmacie un fel de plasturi cu o crema verde inauntru.il aplici pe neg vreo 2 zile dup care negul putrezeste si devine alb-alb, dupa care il inlaturi cu unghiera...nu ma supy daca dai fundytsabig grin

| ShoriceL43 a răspuns:

Cumparati de la farmacie CryoPharma
Uita-te pe net.eu am folosit si chiar mergehappy
hai te pup:*
funda?:Xsmug