| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot trata edemele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand elimina sarea din alimentatie. Apoi va trebui sa tratezi cauza si asta o poti face numai dupa ce o gasesti. Ele pot fi de cauza renala, de cauza cardiaca, de cauza hepatica, din cauza circulatiei venoase si limfatice defectuoase. Nu e o chestie de gluma, fiindca te deshidratezi, arestand cantitati mari de lichide in edeme.

mlm
| mlm a răspuns:

Eliminarea din alimentatie a sarii, a condimentelor pentru a evacua lichidul din organism in urina prin functionarea rinichilor.Totusi tratamentul difera de la caz la caz, dupa tipul edemului si dupa cauza acestuia. Daca imi spui ce tip de edem ai iti pot spune si cum al poti trata!

| borsec a răspuns:

Umflaturile rezultate in urma unor traumatisme, edemele, se pot trata natural cu ajutorul plantelor medicinale. Medicina naturala recomanda consumul a 1-2 pahare de suc de varza sau 60-80 g de asmatui pe zi. De asemenea decoctul din frunze de leustean are rezultate bune in cure de trei saptamini, trei cani pe zi sau infuzia de hrean care se bea dupa 12 ore de la preparare.

Compresele reci cu decoct de iedera si impachetari cu flori de fin care se fac zilnic timp de 15 minute adaugindu-se de doua ori pe saptamana spalari ale locilui afectat cu otet de mere. Baile locale pot fi facute si cu infuzie de salvie, decoct de nuc sau rozmarin si sare. Pentru a evita aceste „neplaceri dureroase" ale zilelor de iarna limitati iesirile din casa daca s-a format pe trotuare si strazi polei si gheata