| Anaamaria233 a întrebat:

Cum pot trata un piercing care s-a infectat fără sa ma duc la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Depinde de gravitatea infecției (poți ajunge chiar rău de tot)

| Michaeel a răspuns:

Dacă ai făcut piercing - ul la un salon, nu ar fi trebui sa fie infectat, doar dacă salonul nu e serios și folosește produse sterilizare. Ma gândesc ca nu ai făcut prostia sa îl faci acasă, ca asa bine înțeles ca se infectează și poate sa se facă foarte grav. Sunt produse ce dezinfectează, ca rivanol sau spirtul dar cel mai bine e sa mergi la doctor ca să nu agravezi situația.

| Anaamaria233 explică (pentru Michaeel):

L am făcut la salon, m-am dat cu spirt in fiecare zi iar după câteva zile a început sa-mi fie roșie toată urechea și sa ma doară dacă ating
Parca mi arde ureche
E helix oare de asta sa fie așa?

| Anaamaria233 explică (pentru Anaamaria233):

Am început de azi sa ma dau cu betadina și baneocin

| alexiapacifista a răspuns (pentru Michaeel):

Ti se poate infecta piercing-ul si dacă il faci la salon happy. dupa ce ti-l faci, cam totul depinde de tine....trebuie ingirjit pana sa vindecă, altfel normal ca se infectează