| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa stii ce la ce esti alergic fara sa ai de-a face cu alergia propriu-zisa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu prea ai cum. Omul poate sa fie alergic la orice substanta de pe acest pamant. Exista anumite teste alergologice care iti spun daca esti alergic la un set de substante format din cei mai frecventi alergeni: alune, capsuni,... Ca sa te testezi pentru toate substantele din lumea asta e imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
O să știi cel mai exact atunci când ai să devi alergic.
Toată lumea are o sensibilitate la ceva anume iar pâna la alergie nu mai este decât un pas.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te poti duce la medic sa iti faci niste analize si poate poti afla, dar uneori aceste alergii se activeaza intr-un anumit moment al vietii si poate reaparea daca mananci produsul respectiv dar apoi sa nu ai nimic.
Prietena mea a luat intr-o zi o aspirina si s-a umflat la fata, i s-au umflat si inrosit ochii, s-a dus la medic si i-a spus ca are alergie la aspirina si alte medicamente cu toate ca ea pana la varsta respectiva (20 ani) luase la aspirina...