| Lola200228 a întrebat:

Cum scap de constipație?
Acum 3 zile am avut putina diaree și am mancat orez și banana și de atunci nu mai pot elimina conținutul intestinului gros.
Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Kevinn2000 a răspuns:

În cazul în care nu primești un răspuns care să te ajute să scapi de problemă, mergi la medicul de familie, el te va ajuta.

| mngzx a răspuns:

2 pahare de apa rece dimineata pe stomacul gol

Bula
| Bula a răspuns:

Mananci seara 2-3 linguri de ulei, care va inmuia scaunul. Nu "lucreaza" instant, iar daca dimineata tot nu ai scaun, atunci mai repeti inca odata. In timpul zilei mananca cu untura si alte grasimi si bea si 1-2 cani de lapte de vaca (la interval de cateva ore).

Trebuie sa mananci echilibrat, atunci nu vei avea probleme de diaree si de constipatie.

| GouDidodino a răspuns:

Un sfat care funcționează garantat, bea cate o cana de ceai Sveltaflor pe zi https://fares.ro/produs/sveltaflor-m98/, costa in jur de 6 lei, îl găsești in farmacii, bebetei, etc si garantez ca o sa scapi de consripatie in maxim 2 zile, nu exagera sa bei mai mult de o cana pe zi pentru ce o sa ai nevoie de pampers. Succes

| WhiteLife a răspuns:

Daca ai avut/ ai astfel de probleme, cel mai sigur e un set complet de analize (pentru a depista cauza și nu pentru a trata efectul). Daca mergi la medicul de familie poți să iei o parte din ele decontată. Până atunci, poți încerca o cura de 7-10 zile cu probiotice, care ar trebui sa regleze tranzitul (reechilibreaza flora). Totuși, daca nu găsești cauza, nu vei scăpa de problema. Daca doar acum ai pățit, poți încerca o cana de ceai laxativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea mai multe sucuri reci dimineața când te trezești, prima dată. Nu te îngrijora că e ceva firesc și se va rezolvalaughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Semințe de in 3 linguri.
Ceai Yong Kang pentru slăbire, are efect foarte bun.
Apă.
Salată de varză. Fulgi de ovăz. Tărâțe de grâu și de ovăz.