| Valisha18 a întrebat:

Am deseori probleme cu stomacul: constipatie, diaree, balonare. De ce si cum as putea sa scap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Constipația se poate preveni cu multe exerciții fizice, o alimentație bogată în fibre, și consumarea a minimum 2l de lichide pe zi. Poți scăpa de aceasta cu ajutorul unui supozitor cu glicerină.
Pentru a evita balonarea nu trebuie : să bei băuturi acidulate, să consumi alimente grase, prăjeli, sau crudități ca varza/fasolea/mazărea.
Ai grijă ce consumi, diareea apare de obicei din cauza alimentației neadecvate, sau din cauza unei toxinfecții alimentare.
Așadar, evită mezelurile,excesele de dulciuri și lactate. În perioada respectivă bea ceaiuri de mentă și consumă alimente bogate în sodiu și potasiu (când se pierd electroliții, survine deshidratarea).
Mănâncă mai mult orez, pâine prăjită și cartofi fierți, pentru reglarea scaunului.
Sănătate!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mânânci și mergi la medicul de familie pentru analize de sânge, un examen cu bariu, etc.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Http://www.despreboli.ro/......nationala/ --- autor este dr. Ditoiu

| mgtow a răspuns:

Medicul iti da un tratament si va trece. Tu nu mai consuma bauturi cu acid si lasa alcoolul la o parte nici lapte sa nu bei des ci foarte rar ca vei avea un rezultat bun si fara dureri.

| FallenRichard a răspuns:

Poate ai probleme cu flora intestinala,adica bacteriile bune din organism,incearca sa vezi un medic sau este ceva medicament la tv pentru asa ceva, care poate fi cumparat fara prescriptie medicala, bafta.

| Valisha18 explică:

Eu mananc destul de sanatos, si dulciuri s bauturiacidulate, recunosc, insa mananc multe fructe, legume, creale si produse lactate. Fac si miscare. As zice ca duc un stil de viata destul de sanatos, de aceea nu stiu ce mi se intampla.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai?

Răspuns utilizator avertizat
| lowraider26 a răspuns:

Pai ce mananci cel mai des?