| Mirceadumb a întrebat:

Cum scap de petele rosii care apar dupa ce spargi un cos? dar de cicatricele lasa-te in urma acneei? voi cum ati trecut peste ele si cam pe la ce varsta s-au terminat? mai pot scapa de ele si sa am fata fina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LuciWv a răspuns:

Cel mai bine e sa le lasi asa,spargandule doar iti faci cicatrici pe fata si apar din ce in ce mai multe,ori ca de urate ar fi, este pubertatea, care nu se termina la o varsta anume, uni mai devreme alti mai tarziu, cel mai devreme ar fi 17 ani, cel tarziu 21.
Cum poti scapa usor de ele?
1.te speli dimineata si seara pe fata cu apa rece (nu gheata) pe fata, doar apa simpla.
2. Pui miere pe fata apoi un servetel,inainte de culcare si lasi toata noaptea,o sa dea inapoi daca repeti mereu timp de o luna,doua.
Asta e pubertatea, toti vom sau am trecut prin ea, sa nu-ti fie rusine daca esti primul din clasa, o sa le iasa la toti, desi se poate preveni cu creme hidratante.
Bafta

| Elenaambasada112233 a răspuns:

Hm...sa nu mai spargi cosurilea ale prostesti. Daca ai mai mult de 10 cosuri pe fata este nevoie sa apelezi la un medic specialist.

| anonima3826 a răspuns:

Eu am folosit crema cutaden si asa am scapat si de cosuri si de semne