| zest a întrebat:

Cum scapi de frica de a merge la stomatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Te interesezi de un stomatolog care are multe recomandari!
Datorita tehnologiei avansate si tehnicii in domeniul medical, particular in special, interventiile stomatologice nu mai sunt atat de dureroase!
Nu-ti neglija dantura! Din cauza cariilor, sau a altor probleme ale danturii, poti dezvolta o multime de boli. In plus e bine sa ai o dantura frumoasa, o respiratie placut mirositoare... un zambet frumos!

5 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa cauti un stomatolog bun... vorba Alessei cu recomadari bune... fa-ti o programare in care ii spui ca vrei o consultatie si sa discuti cu el... in prima sedinta sa nu faceti nimic doar o consultatie... o sa iti dai seama daca poti avea incredere in el sau nu... faceti un plan de tratament impreuna, pune toate intrebarile care iti dau emotii... el iti va spune ce e de facut, cum face si cu ce... in zilele noastre toate procedurile care dau dureri se realizeaza sub anestezie ...frica ta trebuie sa dispara pentru ca dintii tai vor avea de suferit si apoi tu... cu cat amani cu atat se agraveaza afectiunile dentare si poate cand vei merge pentru ca nu o sa poti de durere o sa fie tarziu si te vei alege cu o extractie sau o operatie la un dinte care se putea salva daca mergeai la timp... inca un sfat ar fi ca dupa ce iti termini tratamentele stomatologice sa mergi la 6 luni in control, e foarte bine pentru tine ca orice carie descoperita in faza incipienta se trateaza usor... e bine sa faci control si pentru ca vei ramane in contact cu medicul stomatolog si asa frica ta nu se va acumula din nou pe parcursl anilor... numai bine

cristian
| cristian a răspuns:

Incerci sa-ti faci o programare la prima ora ca sa nu ai ocazia sa vezi prea multi pacienti care pot sa te sperie.
Rogi doctorul sa-ti faca anestezie. Spui ca ti-e frica si o sa fie mai atent.
Daca ai fi din Iasi ti-as recomanda clinica stomatologica a doctorului Dorin Parus.
Nu am inteles ti-e frica de durere?; de ce vezi sau auzi stand la rand? sau oare cand trebuie sa faci plata?

| bunica a răspuns:

Inprietenestete cu stomatologu si te vei duce foarte des. s-ar putea sa-ti placa [glumesc]

| DenissaDeea a răspuns:

Iti spun sigur nu e chiar asa rau sa mergi la un stomatolog...persoanele care au frica sau se sperie numai cand aude de stomatolog pot spune cert ca se tem din motive ca nu stiu ce ii asteapta la stomatolog...si eu mam confruntat cu frica de stomatolog, din momentul in care am ajuns la medic
mi-a disparut frica nici nu am simtit cand imi trata dintii.
Poti opta pentu un cabinet particular astfel nu ai de ce te teme, este mai atent vede ca iti este frica si va sti cum sa te ajute sa nu iti mai fie frica.

| andreutz a răspuns:

Te duci cel putin macar o data..si dupa aia vei vedea happy