| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ciocolata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dorel a răspuns:

Cel mai simplu, te duci la magazinu din fata blocului
economisesti timp si energie

13 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Pentru a fece ciocolata de casa ai nevoie de urmatoarele ingrediente: 1/2 kg. zahar, 50 gr. cacao, 1/2 pachet de margarina, 250 gr. lapte praf si 100 ml apa.
Modul de prepararebig grinin zahar si apa se face un sirop, bine legat (cand se ridica spuma gri, cca 5-10 minute, dupa ce a inceput sa fiarba), apoi se adauga cacao cu care se fierbe pana se omogenizeaza si dupa ce s-a dat deoparte, se adauga margarina, amestecand usor. Peste laptele praf, care anterior a fost pus intr-o cratita si zdrobite eventualele cocoloase, se toarna compozitia facuta anterior si se amesteca repede ca sa nu se intareasca.
In tava, care anterior a fost unsa cu unt sau margarina, se toarna repede compozitia. Daca cumva s-a intarit mai tare compozitia, inainte de a o turna in tava, se poate pune din nou putin pe foc pentru a se inmuia, ca sa poate fi turnata in tava. Se lasa sa se intareasca, pana a doua zi si apoi se taie cu un cutit bine ascutit, in tava unde a fost pusa ciocolata. Se poate pastra mai mult timp, invelind batoanele in celofan si pastrand ciocolata la rece.

| clau44 a răspuns:

Diferă, dacă se face în casă se face doar din cacao, apă şi o picătură de ulei, se amestecă toate! să fii atentă să nu pui foarte multă apă sau lapte ca şi la cacao şi nici ulei, numai o picătură! apa sau laptele poate fi şi cald(ă)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ing:lapte, oua, cacaua, vasilina, zahar, unt, margarina si ulei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se pune ciocolata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciocolata se face asa:1ml. apa, 2-3grame cacao, 1grame zaharsi 250 grame zahar sti ceva eu am pus intrebarea inbecilule

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bat doi baieti cu capul de o lalta si ciocolata se fac in 5 minute. Ziceti voi ca nu e asa!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu de ce toti prosti vin sa faca misto pe o reteta daca stiti ceva spuneti cu amanuntul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Punem cacao, lapte, si o pubinem la inghetat asa s-a racit
si sa facut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Api te duci pan la maga si iei ingredientele iar apoi le bagi in gura si le amesteci... e o ReTeTa FfFf Buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu ma gandesc la asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se face un milseic d e ciocolata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebi de alt cineva si el iti spune si tu o faci