| victory a întrebat:

Cum se face un test de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In functie de principiul dupa care functioneaza, fiecare test de sarcina are un interval de timp in care trebuie citit pentru ca rezultatul sa fie adevarat. La majoritatea citirea se face intre 5-10 minute, orice modificare dupa 10 minute nefiind relevanta. Gasesti informatia asta ori in prospect, ori pe ambalajul testului de sarcina.Inainte de a face un test de sarcina asigura-te ca recipientul in care colectezi urina este curat, sa nu contina urme de detergent, iar testul de sarcina sa nu fie expirat.De regula, se pune o picatura de urina in spatiul destinat, sau sunt teste cu betisor care se introduce in borcanul cu urina pana la limita desenata. Fiecare test are instructiuni de folosire pe care trebuie sa le respecti intocmai. Daca se coloreaza o liniuta, testul e negativ, daca iti apar doua liniute roz, esti gravida.